fbpx

Бизнесът поиска и догодина да бъде компенсиран за скъпия ток

Големите работодателски организации поискаха от правителството удължаване и след 31 декември на схемата за компенсиране на скъпата електроенергия. От Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) се обръщат към премиера, тъй като представляват индустриите, силно зависещи от цената на електроенергията.

Сред аргументите е и фактът, че ЕК предлага удължаване на действието на Временната кризисна рамка за държавна помощ, даваща възможност за компенсации за високите цени на енергията, като са налице различни предложения за срока на удължението, вариращи от 31 март 2024 г. до края на 2025 г.

Бизнесът се аргументира и с пазарни данни. Средната цена за изминалия на пазара „ден-напред“ на платформата на БНЕБ ЕАД е 208,97 лв./MWh. Това всъщност е наложило възобновяването на изплащането на компенсации за цените на електрическата енергия за небитови потребители, съобразно решението на Народното събрание от ноември 2022 г. Съгласно това решение, програмата за компенсиране на небитовите крайни клиенти за цените, надвишаващи базовата цена от 200 лв./MWh, е със срок на действие до 31 декември 2023 г.

Същевременно, котировките на фючърсите на базов товар на унгарския пазар за януари и февруари 2024 г. са на равнища от 130 – 140  EUR/MWh. Доколкото унгарските котировки са най-близкият показател за очакваните равнища в България, може да се очаква, че в началото на следващата година те устойчиво ще бъдат над 200 лв./MWh, изтъкват работодателите. Друг показател за това е, че през последните месеци на пазар „ден-напред“ на БНЕБ ЕАД в определени часове цените достигат до нива доста по-големи от определения праг на компенсиране, като за последния месец октомври е достигнато до цена от 613.33 лв./MWh.

Бизнесът обръща внимание, че периодът, през който до момента е действал механизмът за компенсиране, не е бил използван целесъобразно за изменения на пазарния модел, които да гарантират достъпни цени за индустрията. В резултат, от 1 януари 2024 г. енергоинтензивните предприятия отново ще бъдат изложени почти изцяло на въздействието на краткосрочния пазар „ден-напред“. Това обстоятелство ни кара да заключим, че понастоящем единственото решение за защита на индустрията от екстремни цени на електроенергията е продължаване на компенсаторния механизъм и след изтичането на 2023 г.

От АОБР отбелязват, че биха приели и евентуална модификация на механизма, при която базовата цена е 180 лв./MWh и се компенсират 80% от разликата с пазарната цена.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"