fbpx

Близо 108 млн. лева одобри кабинетът за наука и научни изследвания

научни изследвания

На редовното си заседание правителството одобри 107 702 800 лв. за развитие на науката и научните изследвания през 2025 г. Част от тези средства се предоставят за финансиране на обекти по Националната пътна карта за научна инфраструктура. Чрез тях се осигурява достъп на българските учени до модерно и съвременно оборудване. Продължаващата подкрепа ще осигури модернизация и доизграждане на научни комплекси, които ще разполагат с най-съвременната и специализираната апаратура, посочват от Дондуков 1 .

С друга част от отпуснатото финансиране ще се заплати членството на страната ни в Европейския консорциум за научни инфраструктури (ERIC-и), където българските учени могат да работят съвместно с европейските си колеги и да се възползват от общата научноизследователска инфраструктура. Членството ни в консорциума съдейства за включването на изследователите ни в различни експерименти, мащабни проекти и съвместни програми.

С одобрените средства ще се финансират и националните научни програми, чрез които се подкрепят и привличат млади учени за работа по важни за обществото теми. Програмите помагат за решаване на важни за обществото проблеми и за развитието на висококвалифицирани специалисти, които изследват климата, водните ресурси, здравословните храни и биотехнологиите, бедствията, културноисторическото наследство, нисковъглеродните енергийни източници, цифровите технологии, технологиите за електронно здравеопазване, и др.

С решението си министрите осигуряват също така средства за Фонд „Научни изследвания“, с които той ще проведе регулярните си конкурси.

Част от отпуснатите средства са и за стимулиране на международното сътрудничество, за привличане на водещи чуждестранни изследователи и за осигуряване на абонаменти към научни издания, за да имат учените ни достъп до резултатите от последните изследвания и електронните бази данни.

С друго свое решение кабинетът преобразува Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ (GATE) като самостоятелно юридическо лице в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Решението е по искане на ректора на висшето училище.

През 2019 г. Институтът започва да изпълнява проект за създаване на Център за върхови постижения, който се фокусира върху научните изследвания в областта на големите данни и изкуствения интелект. Проектът е на стойност над 29 млн. лева, като с него ще се осигури атрактивна изследователска среда и модерна инфраструктура, с които да се подкрепят иновациите в областта. Подкрепата се осигурява от европейските структурни и инвестиционни фондове и в тази връзка Европейската комисия очаква Центровете за върхови постижения да са изцяло автономни и да вземат самостоятелни решения. Това е продиктувано от възможността за по-лесно проследяване на напредъка на дейностите и разходването на средствата.

В момента Институтът кандидатства и по програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 за финансиране на научноизследователската дейност. Отново в изискванията за кандидатстване е залегнала необходимостта от обособяване на структурата като самостоятелно юридическо лице. В тази връзка е и предложението на ръководството на Софийския университет, което изцяло съответства с нормативните разпоредби на Закона за висшето образование.

За предложения проект на акт не са необходими допълнителни финансови средства и одобряването му не води до промяна на държавния бюджет.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"