Три милиона барела на ден руски петрол и продукти може да не намерят пазар през април, тъй като санкциите отказват потенциалните купувами, коментира Международната агенция по енергетика, цитирана от Ройтерс.
Повишаващите се цени на суровините и санкциите срещу Русия „се очаква да намалят значително глобалния икономически растеж“ и да повлияят на инфлацията, прогнозира базираната в Париж IEA, представяйки мрачна картина на недостатъчно предлагане и несигурност за петролния пазар.
Това е първият месечен доклад за петрола от МАЕ, след като руската инвазия в Украйна повиши за кратко цената на петрола до 140 долара за барел.
„Виждаме намаление на общия (руски) износ с 2,5 милиона барела на ден, от които суровият петрол представлява 1,5 милиона барела, а продуктите – 1 милион барела“, се посочва в доклада, който прогнозира и по-ниско руско вътрешно търсене на петролни продукти.
Припомня се, че Русия изнася от 7 до 8 милиона барела суров петрол и продукти дневно.
МАЕ понижи и прогнозата си за световното търсене на петрол за второто до четвъртото тримесечие на 2022 г. с 1,3 милиона барела дневно. За цялата година той намали прогнозата си за растеж с 950 000 до 2,1 милиона барела на ден.
Това би означавало трета година търсенето да е под нивата преди пандемията, които агенцията в предишни прогнози сочеше, че ще се възстановят през настоящага 2022 г.
Тъй като водещите производители от ОПЕК+ Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства нямат намерение да увеличат производството, МАЕ не очаква увеличаването му от Съединените щати, Канада и други да компенсира глобалното недостатъчно предлагане.
Светът е настроен за дефицит на доставки от 700 000 барела на ден през второто тримесечие, съобщава още МАЕ.