fbpx

БНБ коригира на „2026“ годината на емисията на българските евромонети

На свое заседание Управителният съвет на Българската народна банка е одобрил преработените графични проекти за българската национална страна на евромонетите от всички номинали – 1 цент; 2, 5, 10, 20 и 50 цента; 1 евро и 2 евро, като единствената промяна е годината на емисията „2026“.

Одобрените проекти ще се използват за производството на евромонети с българска национална страна. „Монетен двор“ ЕАД преработи художествените проекти.

Припомня се, че през февруари 2024 г., с Решение на Съвета на Европейския съюз на предложения от българска страна дизайн на националната страна на разменни евромонети от 1 и 2 евро, както и 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, приключи процесът по съгласуване и одобрение на дизайна на българските евромонети.

Евромонетите имат обща страна и национална страна. Дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На тях са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС.

Задължителните елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети, са:

  • изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на Европейския съюз;
  • изписване на кирилица на думата „БЪЛГАРИЯ“ като обозначение на емитиращата държава;
  • за българските евромонети от 2 евро – надпис, изписан последователно по гурта, като на едната половина е изписано „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, а на втората половина – обърнато изписан същият надпис.

Избраните незадължителни елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети, са:

  • изписване на кирилица на думата „евро“ на монетите от 1 и 2 евро, „стотинка“ на монетата от 1 цент и „стотинки“ на монетите от 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
  • изписване на годината на въвеждане на еврото в България.

За основни елементи на дизайна на националната страна на българските евромонети е възпроизведен дизайнът на настоящите български разменни монети:

  • Мадарски конник – на евромонетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
  • Св. Иван Рилски – на евромонетата от 1 евро;
  • Паисий Хилендарски – на евромонетата от 2 евро.

Художествените проекти са изработени от „Монетен двор“ ЕАД.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"