Допълнителни разходи, административни формалности, забавяния на границата… До момента „единственият видим ефект“ за британските предприятия от Брекзит е увеличаването на техните затруднения. Това е оценката, която прави парламентарна комисия, оглавявана от депутат от Лейбъристката партия, пише France 24.
Малко повече от година след ефективното излизане на Обединеното кралство от единния пазар и единния митнически съюз, Public Accounts Committee (Комитетът за публичните разходи в Британската камара на общините), натоварен да следи за публичните разходи, рисува не особено светла картина на Брекзит, който е толкова много възхваляван от британския премиер Борис Джонсън.
Този доклад се появява едва няколко часа след номинирането на държавен секретар по „възможностите на Брекзит и ефикасността на действията на правителството“ в лицето на депутата от Консервативната партия Дейкъб Рийс Мог.
Макар че е трудно да се определи точно ролята на излизането от Европейския съюз в съотношение с другите негативни фактори, водещо място сред които заема пандемията Ковид-19, вече е „ясно“, че Брекзит има съществено „влияние“ върху спада на търговския стокообмен.
„Едно от големите обещания на Бракзит беше британските предприятия да получат свобода, която да им осигури по-голямо пространство за увеличаване на производителноста и за приноса им към икономиката. Необходимостта от това е още по-крещяща сега, когато страната поема по дългия път към икономическото възстановяване след пандемията“, заявява председателката на комисията Мег Хилиър. Но „към момента единственият видим резултат са по-високите разходи, увеличените административни формалности и забавянията на границата“, подчертава лейбъристката депутатка.
„Обещания на килограм“
В доклада си комисията предупреждава, че ще има увеличаване на трудностите по границите с едновременното връщане към нормалния икономически живот, което се очаква да стане през тази година и пълното прилагане на контролните процедури. „Време е вече правителството да бъде честно по отношение на проблемите вместо да дава прекомерни обещания“, добавя Мег Хилиър.
Авторите на доклада подчертават, че обещанието на правителството да създаде до 2025 г. „най-ефективната граница в света“ е „амбиция, която заслужава да бъде поощрена“, но я оценяват като „прекалено оптимистична“ предвид сегашната ситуация. „И ние не сме сигурни, че нейното постигане ще бъде подкрепено от разработването на детайлизиран план“, отбелязват те.
Депутатите подчертават също така опасността от измами, които могат да се извършат при прилагането на постоянния регламент за контрол на вноса. Докато чакаме да дойде 2023 г., стоките, които идват с камиони на пристанището в Дувър, подлежат на ефективен контрол едва на стотина километра навътре в страната. Така остава открита възможността стоките да бъдат разтоварвани преди тези контролни пунктове.
Превод Георги Саулов