Министър-председателят Лиз Тръс и нейният министър на финансите Куаси Куартънг обявиха на 23 септември широк план за енергийна подкрепа за домакинствата, който се съпътства със съществени намаления на данъците.
В понеделник, 3 октомври, Лондон обяви отказа си от намерението да намали данъка върху доходите на най-богатите, което беше заявено преди десет дни и което хвърли финансовите пазари в смут, пише в свой репортаж по темата Le Monde*.
Министърът на финансите Куаси Куартънг обясни в профила си в Туитър причините за това решение.
„Ясно е, че премахването на данъчната ставка от 45% (за данъкоплатци, чийто доход надвишава 150 000 лири стерлинги (171 452 евро) годишно) хвърли сянка върху мисията ни да се справим с трудностите в нашата страна. Затова заявявам, че ние се отказваме от тази мярка. Чухме и разбрахме гласовете на хората. Това ще ни позволи да се съсредоточим върху изпълнението на основните елементи от нашия план за растеж и на първо място – таванът на цените на енергията“.
Намаляването на данъка върху доходите на най-богатите от 45% на 40%, предизвика ожесточени полемики. Правителството беше обвинено в облагодетелстване на заможните в разгара на кризата с цената на живота в Обединеното кралство.
Отказът от тази мярка „се превърна в отвличане на вниманието“, написа Лиз Тръс в Туитър, като припомни приоритетите си да „изгради икономика с висок темп на растеж, която да финансира най-важните обществени услуги, да осигури повишаването на заплатите и да създаде възможности в цялата страна“.
Паундът реагира слабо на съобщението за оттеглянето на мярката. Той се повиши леко с 0,3% до 1,1206 долара.
„Лоши икономически политики“
Критиците в редовете на консервативната партия се съсредоточиха именно върху премахването на тази данъчна ставка, така че дори се появиха опасения за бунт по време на гласуването на текста в парламента.
Тежката артилерия на мнозинството, бившият министър Майкъл Гоув, заяви в неделя по Би Би Си, че „да имаме като основна данъчна мярка намаляването на данъка за най-богатите, означава да предлагаме лоши икономически политики“.
В понеделник сутринта пред Би Би Си Куаси Куартънг даде да се разбере, че изключва възможността да подаде оставка и отказа да признае грешката си. Това намаляване на данъците за богатите отвлече вниманието на обществеността и засенчи „солидния набор от мерки, които предлагаме“, заяви той.
В неделя Лиз Тръс приписа авторството на тази мярка единствено на финансовия си в министър, което предизвика всеобщо учудване.
„Една от грешките на Борис Джонсън беше, че понякога можеше да бъде прекалено лоялен и той добре разбираше това“, написа в Туитър бившият министър на културата Надин Дорис, демонстрирайки непоколебима лоялност към предишния министър-председател. „Все пак трябва да се търси баланс и да стовариш всичко върху финансовия си министър в първия ден на конгреса не показва стремеж към това“, отбелязва тя.
На втория ден от конгреса на консерваторите в Бирмингам Куаси Куартънг трябваше да защити своя „мини-бюджет“ и огромното намаляване на данъците.
Смут на финансовите пазари
Планът, представен на 23 септември от Куаси Куартънг, беше защитен от министър-председателя, която обаче призна, че правителството е трябвало да „подготви по-добре почвата“ и че той е предизвикал падането на паунда до историческото си дъно. Лихвените проценти по заемите на правителството на Обединеното кралство скочиха до най-високото си ниво от кризата през 2009 г., заплашвайки финансовата стабилност на страната.
Английската централна банка се намеси спешно миналата седмица, за да стабилизира лихвените проценти, което заплаши с фалит пенсионните фондове. Тази интервенция ускори темпа на спада на лихвените проценти по 30-годишните държавни дългови книжа.
Насочен към справяне с кризата на увеличените разходи за живот, този „мини-бюджет“ предвижда замразяване на сметките за енергия и значително намаляване на данъците, като основната декларирана цел и стимулиране на растежа.
Бяха обявени и други намаления на данъчната тежест, като премахване на увеличението на корпоративния данък и на социалноосигурителните вноски и спиране на екологичните такси.
Правителственият план беше оценен от икономистите като цяло между 100 и 200 милиарда паунда. Но това, че неговото финансово обезпечаване и икономическо въздействие не са ясно количествено определени, хвърли в объркване финансовите пазари.
„Трябва да запазим посоката“, каза министърът на финансите, демонстрирайки увереността си, че проектът на правителството е „правилният“. Позовавайки се на нарастващите сметки за енергия и данъчния натиск, които са най-високи от шестдесет години насам, Куаси Куартънг смята, че е необходим „нов подход“, който да „се основава на икономическия растеж“.
Няколкостотин души демонстрираха в Бирмингам в неделя с възгласи „Торите вън!“ и „Да го заявим силно и ясно: торите не са добре дошли тук!“.
От трибуната влиятелният железопътен синдикалист Мик Линч нарече настоящата ситуация „класова борба“, като призова работническата класа да „промени страната“ и „да промени обществото“.
*Превод Георги Саулов