Европейската комисия преценява дали може законодателно да забрани на фирми в Европейския съюз да подписват нови договори за руски изкопаеми горива. Това е заявил високопоставен служител на ЕС, цитиран от Ройтерс.
Брюксел работи и върху правни възможности, за да позволи на компаниите от ЕС да развалят съществуващите договори за доставка на газ с Русия, без да бъдат изправени пред санкции, става ясно още от информацията.
Тъй като някои държави-членки обещават да блокират всякакви санкции на ЕС срещу руския газ, Комисията вместо това разглежда други инструменти, които биха могли да ускорят края на зависимостта на Европа от руската енергия. ЕК планира да посочи опции за това в „пътна карта“, която трябва да бъде издадена на 6 май.
Вариантът за забрана на европейските компании да сключват нови договори за руско гориво, би имал за цел да намали покупките на място от европейските компании на руски втечнен природен газ (LNG), уточнява събеседникът на Ройтерс. Докато доставките на газ по руски тръбопроводи спаднаха след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г., ЕС увеличи вноса си на руски LNG миналата година и все още получава 19% от общите си доставки на газ и LNG от Русия.
Комисията също така оценява възможността да предостави на компаниите правно основание да се позовават на непреодолима сила и да напускат договорите си за руски газ, без да плащат санкции за това, каза служителят.
Комисията е на мнение, че всякакви мерки за ограничаване на руския внос на енергия трябва да навредят повече на Москва, отколкото на ЕС, и да вземат предвид въздействието върху енергийната сигурност на Европа и цените на горивата.
След като публикува своята пътна карта следващия месец, Комисията планира да проведе обсъждания с държавите-членки на ЕС и компаниите. Ако Комисията реши да продължи с някой от правните инструменти, тя ще предложи законодателство за това. Това може да изисква одобрение от Европейския парламент и засилено мнозинство от страните от ЕС, в зависимост от вида на предложения правен инструмент.