fbpx

Черноморският износ на зърно влияе на световните цени на храните, предупреждава ООН

Няколко фактора, включително обемът на доставките на зърно от Украйна и Русия, ще повлияят на динамиката на цените на храните в близко бъдеще. Това съобщават от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO), цитирани от ТАСС.

Публикуваният индекс на цените на храните на ФАО, който отразява месечните промени в международните цени на основните хранителни продукти, регистрира повишение през юли с 1,3% спрямо предходния месец. В същото време те все още са под пиковите стойности от 2022 г. с 11,8%.

Промените в цените на храните през следващите няколко месеца ще бъдат силно зависими от няколко фактора, които от своя страна зависят от отделните сектори. Динамиката на цените по отношение на зърнените култури ще зависи основно от три фактора. Това е достъпът до доставки на зърно от Черноморския регион , главно от Украйна и Русия. Важно е също колко дълго ще продължат ограниченията за износ на ориз, наложени от Индия“, коментира водещият икономист на ФАО Упали Галкети Аратчилаж, изтъквайки, че цените ще зависят не само от прекратяването на инициативата за зърно в Черно море.

Според него своята роля ще изиграе развитието на ситуацията с феномена Ел Ниньо. Преди това експерти предупредиха, че завръщането му в Тихия океан ще доведе до екстремни метеорологични явления през следващите месеци, включително суши, наводнения, урагани, горещи вълни.

По-рано преглед на Службата на главния икономист на ФАО посочи, че Инициативата за черноморско зърно трябва да бъде възобновена, за да се стабилизират цените на световните пазари, докато продължителната пауза в нейното удължаване заплашва да изостри проблемите с продоволствената сигурност.

Припомняме, Русия излезе от зърнената сделка, позволяваща транспорт на украинско зърно през Черно море. Нещо повече, руските военни части нанасят удари по пристанищната инфраструктура на Одеса, както и в региона на Дунав, където Украйна пренасочи товарите със зърно.

Междувременно стана ясно, че американската банка JPMorgan е спряла да обработва плащания за Руската селскостопанска банка, които по същество са за износ на руско зърно и други селскостопански продукти.

През последните месеци – още докато зърнената сделка бе актуална, JPMorgan обработи някои руски плащания за износ на зърно.

Съгласно пакт, свързан с тази сделка – също с посредничество през юли 2022 г. – служители на ООН се съгласиха да помогнат на руския износ на храни и торове да достигне световните пазари. „Веднага след като това бъде направено, тази сделка незабавно ще бъде подновена“, каза вчера говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери, цитиран от Ройтерс.

Ключово руско искане е повторното свързване на Руската земеделска банка към системата за международни плащания SWIFT. Това бе прекъснато от Европейския съюз през юни 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен коментира, че Вашингтон ще продължи да прави „всичко необходимо“, за да гарантира, че Русия може свободно да изнася храни, ако черноморската сделка за зърно бъде възобновена.

Висшият служител по санкциите на Държавния департамент на САЩ Джеймс О’Брайън изтъква, че Русия трябва да е наясно какво иска. По думите му русия изнася рекордни количества зърно. „Така че, ако измерването е храна за света… оплакванията на Русия се свеждат до незначителни обвинения относно система, която работи много добре.“

Русия може да изнесе най-малко 55 милиона тона зърно през сезон 2023/24 г., малко по-малко от очакваните рекордни 57 милиона тона през сезон 2022/23 г., заяви руският зърнен съюз миналия месец.

Украинският износ за сезон 2022/23 е почти 49 милиона тона, според данни на Министерството на земеделието. Близо 33 милиона тона от тях са изпратени по сделката за Черно море.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"