fbpx

Дългосрочна ескалация в Червено море може да наруши петролните доставки

Глобалните петролни пазари ще се справят с прекъсванията в Червено море в краткосрочен план, въпреки че продължителните атаки на хутите срещу кораби ще доведат до недостиг на танкери поради по-дълги пътувания и забавяне на доставките, коментира, цитиран от Ройтерс, главният изпълнителен директор на саудитския петролен гигант Aramco.

Амин Насър изтъква пред агенцията, че очаква петролният пазар да се стегне, след като потребителите са изчерпали запасите си с 400 милиона барела през последните две години, което оставя свободния капацитет на ОПЕК като основен източник на допълнителни доставки за посрещане на нарастващото търсене.

Ако е в краткосрочен план, танкерите може да са налични… Но ако е в по-дългосрочен план, може да е проблем. Ще има нужда от повече танкери и това дали ще трябва да предприемат по-дълго пътуване“.

Алтернативният на Червено море и Суецкия канал маршрут около нос Добра надежда в Южна Африка добавя 10-14 дни към пътуването.

По думите на Насър Aramco може да заобиколи протока Баб ал-Мандаб близо до Йемен, откъдето хутите започват атаки, чрез тръбопровод, свързващ източните петролни съоръжения със западното крайбрежие и давайки му по-бърз достъп до Суецкия канал.

Може да се наложи някои петролни продукти да плават около Африка, отбелязва Насър, добавяйки обаче, че не очаква хутите отново да атакуват съоръженията на Aramco в резултат на мирните преговори между Саудитска Арабия и Йемен.

Според Насър има търсене на петрол от 104 милиона барела на ден (bpd) през 2024 г., което означава растеж от приблизително 1,5 милиона bpd след нарастване с 2,6 милиона bpd през 2023 г. А ръстът на търсенето, съчетан с ниските запаси, ще спомогне за по-нататъшното затягане на пазара, добавя той.

Насър посочва, че глобалните запаси са се свили до долния край на петгодишната средна стойност, след като потребителите са изчерпали резервите в морето и във вътрешността на страната с 400 милиона барела през последните две години. „Единствената налична карта днес е свободният капацитет, който е около 3,5% в световен мащаб. И с нарастването на търсенето вие ще намалите този свободен капацитет, освен ако няма допълнително предлагане“, коментира още главният изпълнителен директор на Aramco.

Насър заявява, че не може да предвиди кога търсенето на петрол ще достигне връх или плато, тъй като потреблението на изкопаеми горива мигрира от развитите към развиващите се страни, които стават все по-богати. „Има добър растеж и търсенето е много добро в Китай“, дава пример той.

От думите му става ясно, че Aramco е инвестирала в китайски рафинерии със споразумения за доставка на суров петрол и е в преговори за повече, с фокус върху преработката на течности в химикали. „Няма много рафинерии по света, които са напълно интегрирани. Китай предлага тази възможност и се очаква търсенето на химикали да расте, така че това е привлекателен пазар„, отбелязва Насър.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"