fbpx

Дебатът за еврото приключи през 2005 година, обяви премиерът

Присъединяването на България към еврозоната не е тема за политически дебат и ние няма да влизаме в такъв. На политическия дебат времето му беше през 1997 година.

Това заявява премиерът Росен Желязков, който взе участие в дискусия на тема „Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и еврозона“, организирана от Икономическия и социален съвет.

По думите му днес всички отговорни политици и всички отговорни институции са много наясно с това къде стои България в момента. Като правителство много добре знаем какво трябва да се направи и разчитаме на междуинституционалното партньорство.

Премиерът смята, че в настоящия момент, когато нацията трябва да бъде уверена, че въвеждането на еврото е само от полза за по-добрата конкурентоспособност на нашата икономика, провокирането на дебат за еврото е всъщност манипулация и опит да бъдат насаждани и управлявани страхове у хората. „Ние нямаме нужда като правителство от този мизансцен и от това либрето“, изтъква Желязков.

Той припомня, че стартиралият през 1997 година политическият разговор по темата е намерил своя реален завършек през 2005 година. Оттам нататък всичко е въпрос на технология, изтъква Желязков, обръщайки внимание, че миналата година Народното събрание е приело закона за въвеждане на еврото и той е обнародван с указ на президента. В закона включително е посочена ефективната дата за въвеждане на еврото. „Когато е приет закона от Народното събрание, което е еманация на представителната демокрация и този закон е обнародван в Държавен вестник с указ на държавния глава, дебатът след това навява на усещането, че ние говорим за други теми – теми, които са много далеч в настоящия момент от перспективата за президентската кампания през следващата година“, отбелязва още премиерът.

Той изтъква, че в настоящия момент е важно на преден план да бъдат изведени въпросите, които са предмет на днешната дискусия. Ключова е по-добрата информираност на обществото, за което е в ход и комуникационна кампания. Важно е хората да бъдат запознати с всички мерки, които държавата предприема за противодействие на евентуални спекулативни практики, които някои недобросъвестни търговци биха се опитали да реализират.

Това, което правителството ще предприеме, за да се успокоят опасенията на хората, много ясно е разписано в националния план за въвеждане на еврото, посочва Желязков. Той е категоричен, че към всеки опит за спекулация институциите ще се отнесат с цялата си строгост. Обществото ще бъде своевременно информирано за предстоящите действия, разчитаме и на обратната връзка на гражданското общество и неправителствения сектор, заявява още Росен Желязков.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"