Все повече и повече французи предпочитат да се установят в чужбина, за да работят или да търсят нови възможности. Но мечтата за това има цена. Между високите разходи за живот в Лондон или Дъблин и по-достъпните опции като Букурещ, преживяването се различава в зависимост от дестинацията, пише capital.fr, представяйки изследване по темата.
Да се установиш в чужбина се превърна във все по-разпространена тенденция сред европейците и особено сред французите. Независимо дали за да дадат тласък на кариерата си, да живеят в по-различна среда или просто за удоволствието от приключението, техният брой непрекъснато нараства. През 2023 г. близо 1,7 милиона французи са регистрирани в регистъра на французите, установили се извън Франция, което потвърждава една неотслабваща тенденция. За 20 години броят им се е увеличил с 52%.
Но какви са реалните разходи за това приключение? Необанката Bunq разкрива цената на живота в отделните европейски столици. Установяването в чужбина не винаги означава спестяване на пари. Близо половината (49%) от френските емигранти живеят в някоя европейска държава. Сред предпочитаните дестинации в Европа откриваме Белгия (168 100 французи), Испания (166 000), Обединеното кралство (152 700), Швейцария (147 400), Италия (110 700) и Германия (109 000). Разнообразието от градове и начин на живот привлича хора с различни профили, но разходите за живот могат да варират значително в различните страни.
Лондон, Дъблин, Амстердам: най-висока цена на живота
За тези, които избират градове като Лондон, Дъблин или Амстердам, разходите за живот остават сериозно предизвикателство. Лондон се откроява като най-скъпия европейски град със среден месечен разход от 3227 евро, докато Дъблин и Амстердам са съответно с 2633 евро и 2563 евро. Въпреки че някои разходи като електричество и мобилен интернет са намалели в Лондон през 2024 г. (-8,45%), британската столица остава тази, в която те са най-високи (385 евро средно на месец). А Амстердам се отличава със забележим ръст на това перо – 22,46%.
„Плащам около 1170 евро за студио в Лондон и трябва да деля банята със съседа си. Честно казано, смятам се за късметлийка, тъй като студията се отдават лесно за суми между 1520 и 1640 евро. Освен това плащам 126 евро жилищна такса, която покрива и разходите по сметосъбирането. Моята агенция поема електроенергията, което е облекчение, защото цените са високи, особено с идването на студените дни“, казва Ема, на 28 години, която живее в Лондон от пет години.
Тя също така съжалява за предимствата, предлагани от френските компании, по-специално плащането на част от билета за транспорт: „Тук трябва да плащам за пътуванията си. Работя в офиса само веднъж седмично, което ми струва 8,20 евро отиване и връщане. За тези, които ходят всеки ден на работа, цената за транспорт лесно достига 164 евро на месец срещу 84 евро за Navigo pass (карта за цялата мрежа) в Париж“. Поради всички тези причини младата жена не вижда бъдещето си в британската столица и планира да се прибере догодина.
Париж е сред най-скъпите градове в Европа
Париж е на шесто място сред най-скъпите европейски градове със средна месечна цена на живот от 1933 евро, което е увеличение от 4,75% в сравнение с 2023 г. Наемите остават относително стабилни, но цената на храната продължава да бъде висока, като месечната кошница с хранителни продукти достига 425 евро, което е доста над средното за Европа от 288 евро. По този показател Париж е следван от Виена, където разходите за храна са се увеличили с 12,56%.
Привлекателните алтернативи: Букурещ и Мадрид
За хората, които търсят по-достъпно качество на живот, Букурещ остава най-привлекателната европейска столица със средна цена на живот от 829 евро на месец. През 2024 г. транспортните разходи спаднаха до 16 евро на месец, което е намаление от 43% спрямо миналата година и е истинско предимство за хората с ограничени бюджети. Мадрид, от друга страна, отбелязва 33% увеличение на наемите за една година, достигайки средно 1184 евро, но остава особено привлекателна дестинация заради своя климат.
Въпреки това Фаусто, журналист на 29 години, е предпочел да се установи в испанската столица. Той казва: „В Париж дори обикновеното пазаруване е източник на финансов стрес. Тук мога да пазарувам, да си доставя удоволствието да влезна в ресторант, без да се притеснявам за бюджета си.“ Фаусто плаща между 500 и 700 евро за студиото си в Мадрид, доста под наемите в Париж, които трудно могат да паднат под 850 евро. Месечните му разходи за ток и вода възлизат на 50 евро на месец, което е цена много разумна в сравнение с Париж.