fbpx

Доколко е добра зависимостта от LNG от САЩ, се пита индустрията в Европа

Повече от три години след нахлуването на Русия в Украйна енергийната сигурност на Европа е крехка. В тази връзка американският втечнен природен газ помогна да се запълни недостигът на руски доставки в Европа по време на енергийната криза от 2022-2023 г. Но сега, когато президентът Доналд Тръмп разклати отношенията с Европа, установени след Втората световна война, и се обърна към енергията като разменна монета в търговските преговори, бизнесът е предпазлив, че да се разчита на Съединените щати се превръща в друга уязвимост, отбелязва Ройтерс.

На този фон ръководители на големи фирми в ЕС започват да говорят неща, немислими преди година: че вносът на руски газ, включително от руския държавен гигант Газпром, може да бъде добра идея. Това би изисквало още една голяма промяна в политиката, като се има предвид, че инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. накара Европейския съюз да се ангажира да прекрати руския внос на енергия до 2027 г.

Европа има ограничени възможности. Преговорите с LNG гиганта Катар за повече газ са в застой и докато внедряването на възобновяеми енергийни източници се ускори, темпът не е достатъчно бърз, за да позволи на ЕС да се чувства сигурен.

Припомняме, преди дни излезе актуален доклад на Международната агенция по енергетика, според който Европа ще има нужда от рекорден ръст на вноса на втечнен газ през 2025 година.

Тарифната война засили загрижеността на Европа относно зависимостта от американския газ, коментира Татяна Митрова, научен сътрудник в Центъра за глобална енергийна политика на Колумбийския университет. „Става все по-трудно LNG от САЩ да се разглежда като неутрална стока: в определен момент той може да се превърне в геополитически инструмент“, добавя Митрова.

Ако търговската война ескалира, има малък риск Съединените щати да спрат износа на LNG, посочва Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management. Високопоставен дипломат от ЕС, пожелал анонимност, се съгласява, заявявайки, че никой не може да изключи, че „този лост ще бъде използван“.

В случай че цените на природния газ в САЩ скочат поради нарастващото промишлено търсене и търсенето на ИИ, САЩ могат да намалят износа за всички пазари, казва Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING.

Ако има разумен мир в Украйна, можем да се върнем към потоци от 60 милиарда кубични метра, може би 70, годишно, включително LNG“, казва Дидие Холо, изпълнителен вицепрезидент на френската Engie, в интервю за Ройтерс.

Френската държава частично притежава Engie, която е сред най-големите купувачи на газ на Газпром. Според Холо че Русия може да достави около 20-25% от нуждите на ЕС, което е спад от 40% преди войната.

Шефът на френската петролна компания TotalEnergies, Патрик Пуян, предупреждава Европа да не разчита прекалено на американския газ. „Трябва да диверсифицираме много маршрути, а не да разчитаме прекалено на един или два“, казва Пуян пред Ройтерс. Total е голям износител на LNG от САЩ и също така продава руски LNG от частната фирма Novatek. „Европа никога няма да се върне към вноса на 150 милиарда кубични метра от Русия, както преди войната… но бих заложил на може би 70 милиарда кубически метра“, добавя Пуян.

За разлика от Франция, която произвежда големи количества ядрена енергия и има една от най-разнообразните енергийни доставки в Европа, Германия разчиташе силно на евтиния руски газ, за да подпомогне производствения си сектор до войната в Украйна и има по-малко възможности.

В Leuna Chemical Park, един от най-големите химически клъстери в Германия, в който са разположени заводи на Dow Chemical и Shell, посочват, че руският газ трябва да се върне бързо.

Намираме се в тежка криза и нямаме търпение“, казва Кристоф Гюнтер, управляващ директор на InfraLeuna, операторът на парка. По думите му германската химическа индустрия е съкратила работни места за пет поредни тримесечия, нещо невиждано от десетилетия.

Имаме нужда от руски газ, имаме нужда от евтина енергия – без значение откъде идва“, посочва и  Клаус Паур, управляващ директор на Leuna-Harze, среден по големина производител на нефтопродукти в Leuna Park. „Нуждаем се от „Северен поток 2“, защото трябва да поддържаме разходите за енергия под контрол.“

Делът на Русия ще падне под 10% тази година, след като Украйна затвори тръбопроводите. Останалите потоци са основно LNG от Новатек.В същото време ЕС се готви да купува повече LNG от САЩ, тъй като Тръмп иска Европа да намали търговския си излишък със Съединените щати.

Със сигурност ще имаме нужда от повече втечнен природен газ“, изтъква еврокомисарят по търговията Марош Шефчович, цитиран от Ройтерс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"