Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) насърчава възобновяемата енергия и нисковъглеродните технологии в Египет, като организира синдикиран заем на стойност 275 милиона щатски долара за изграждането и експлоатацията на най-големия вятърен парк в Африка.
Синдикираният заем от 275 милиона щатски долара за „Suez Wind“ се състои от 200 милиона щатски долара A заем от ЕБВР и 75 милиона щатски долара в заеми B от „Arab Bank“ и „Standard Chartered“, пише Blacksea-Caspia.
Новият вятърен парк се съфинансира от „Африканската банка за развитие“ (AfDB), британската финансова институция за развитие „British International Investment“ (BII), германската финансова институция за развитие „Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft“ (DEG), „ OPEC Fund for International Development“ (OPEC Fund) и „Arab Petroleum Investments Corporation“ (APICORP).
Вятърният парк в района на Суецкия залив ще има инсталиран капацитет от 1,1 GW и ще осигурява чиста, възобновяема енергия на цена под тази на конвенционалното производство.
Очаква се новият вятърен парк да генерира повече от 4300 GWh електроенергия годишно и да намали годишните емисии на въглероден диоксид с повече от 2,2 милиона тона, помагайки на страната да развие енергиен сектор, който е в съответствие с нейните ангажименти по Парижкото споразумение.
ЕБВР е водещият партньор за развитие в енергийния стълб на египетската програма „Nexus of Water, Food & Energy“ (NWFE), представена на COP27. Тази забележителна вятърна електроцентрала е един от първите проекти, които ще бъдат разработени в рамките на енергийния стълб на NWFE. Проектът ще допринесе за постигане на целта от 10 GW възобновяема енергия, определена от NWFE, и ще помогне на правителството да декарбонизира енергийния си сектор, доминиран от изкопаеми горива, и да постигне целите си за възобновяема енергия.
„Suez Wind“ е компания за специални проекти, съвместно притежавана от ACWA Power (международен разработчик и инвеститор, който притежава и управлява портфолио от инсталации за производство на електроенергия и обезсолена вода) и HAU Energy (наскоро създадена платформа за дялово участие в възобновяема енергия, в която ЕБВР инвестира заедно с „Hassan Allam Utilities“ и „Meridiam Africa Investments“).