fbpx

ЕК отделя €1,4 млрд. за изследвания в областта на дълбоките технологии и стартъпи

Европейската комисия прие работната програма за 2025 година на Европейският съвет по иновациите (ЕСИ), според която европейските научни изследвания в областта на дълбоките технологии и стартиращите предприятия с голям потенциал ще бъдат подкрепени с 1,4 милиарда евро през следващата година. Това е увеличение с близо 200 милиона евро в сравнение с 2024 г.

Основните акценти са:

  • Нова схема на ЕСИ за разрастване на стратегическите технологии за Европа (СТЕП), която ще работи с бюджет от 300 милиона евро през 2025 г. (и се очаква да нарасне до 900 милиона евро за периода 2025—27 г.), за да се осигурят по-големи инвестиции в дружества, насочени към въвеждане на стратегически технологии на пазара на ЕС и избягване на стратегически зависимости. Тя ще осигури инвестиции в размер между 10 и 30 милиона евро чрез фонда на ЕСИ на дружество за привличане на частни съвместни инвестиции, като ще постигне най-малко 50—150 милиона евро общо. Схемата на ЕСИ за разрастване на СТЕП ще спомогне за преодоляване на недостига на пазара във финансирането на дълбоки технологии в Европа, насочена към цифровите технологии, чистите технологии с ефективно използване на ресурсите, включително нулеви нетни емисии и биотехнологии.
  • Актуализиран набор от „Предизвикателства на ЕСИ“:
    • 120 милиона евро за нововъзникващи технологии, включително автономни роботи, устойчиви на изменението на климата култури, превръщане на отпадъците във вложени материали и медицинска диагностика.
    • 250 милиона евро за дружества на по-ранен етап в областта на конкретни целеви технологии, включително генеративен изкуствен интелект, ново космическо пространство, агротехнологии и бъдещи решения за мобилност.
  • Увеличаване на достъпа до услуги за ускоряване на бизнеса за нововъзникващи предприятия от „разширяващи се страни“ (държави с по-ниски нива на резултати в областта на научните изследвания и иновациите).
  • Присъждане на печати за високи постижения в рамките на поканите за представяне на предложения за преход и ускорител и новия печат в рамките на схемата за разрастване на СТЕП и поканите за представяне на предложения за ускоряване: тези уплътнения имат за цел да улеснят достъпа до допълнителни и алтернативни източници на финансиране, като например фондовете на политиката на сближаване, както и до услугите на ЕСИ за ускоряване на бизнеса.

Работната програма на ЕСИ за 2025 г. е изградена около три основни схеми за финансиране:

  • ЕСИ Изследвания — 262 млн. евро за мултидисциплинарни изследователски екипи, които да предприемат далновидни научни изследвания и развойна дейност в областта на технологиите на ранен етап с потенциал да доведат до технологични пробиви (безвъзмездни средства в размер до 4 млн. евро).
  • Преход на ЕСИ — 98 млн. евро за превръщане на резултатите от научните изследвания във възможности за иновации, последващи действия във връзка с резултатите, генерирани от ЕСИ „Изследвач„, Европейския научноизследователски съвет „Доказателство на концепцията„и „Хоризонт Европа“ (обществени предизвикателства) за съвместни проекти (безвъзмездни средства в размер до 2,5 млн. евро).
  • Ускорител на ЕСИ — 634 милиона евро за стартиращи предприятия и МСП за разработване, пускане на пазара и разрастване на иновациите с потенциал за създаване на нови пазари или за прекъсване на съществуващи такива (безвъзмездни средства под 2,5 милиона евро, инвестиции от 500000 до 10 милиона евро).

Освен това схемата за разрастване на Платформата на ЕСИ за стратегически технологии за Европа (STEP) — 300 млн. евро — ще осигури допълнително капиталово финансиране за обещаващи предприятия, които стимулират иновациите в критични области (МСП, стартиращи предприятия, съпътстващи предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация), за да им помогне да си осигурят по-големи частни съвместни инвестиции за по-нататъшно разрастване на своите предприятия (инвестиции от 10 на 30 милиона евро).




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"