fbpx

ЕК припомня за правото на баланс между професионален и личен живот

Европейската комисия напомня за ангажиментите на страните членки за защита правото на баланс между професионалния и личния живот.

Директивата за равновесието между професионалния и личния живот променя играта за работещите родители и полагащите грижи, изтъква Брюксел. Улеснява балансирането между семейството и кариерата, като определя минимални стандарти за права на отпуск – като отпуск по бащинство, родителски отпуск и отпуск за лица, които се грижат за детето.

Директивата също така предвижда правото да се поискат гъвкави условия на работа за родителите и полагащите грижи. Тези нови правила помагат на хората да развиват своята кариера и семеен живот, като същевременно подобряват цялостното си благосъстояние.

Директивата предоставя следните права:

Отпуск по бащинство: Бащите имат право на поне десет работни дни отпуск по бащинство около момента на раждането на детето. Отпускът по бащинство трябва да бъде компенсиран поне на нивото на обезщетението по болест;

Родителски отпуск: Всеки родител има право на поне четири месеца родителски отпуск, от които два месеца са платени и не могат да се преотстъпват. Родителите могат да поискат да вземат отпуска си в гъвкава форма, на пълен работен ден, на непълно работно време или на сегменти;

Отпуск за полагащи грижи: Всички работници, които предоставят лични грижи или подкрепа на роднина или лице, живеещо в същото домакинство, имат право на най-малко пет работни дни отпуск за полагащи грижи на година;

Гъвкави условия на работа: Всички работещи родители с деца до осем години и всички полагащи грижи имат право да поискат намалено работно време, гъвкаво работно време и гъвкавост на работното място.

След приемането на директивата през 2019 г. държавите членки трябваше да я въведат в националните си законодателства до 2 август 2022 г. На 21 септември 2022 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо до 19 държави членки за това, че не са съобщили мерки за транспониране на настоящата директива в националното им законодателство. След като анализира техните отговори, Комисията установи, че директивата все още не е напълно транспонирана в 11 държави-членки, и следователно реши да предприеме допълнителна стъпка в процедурата за нарушение, като изпрати мотивирано становище на Белгия, Чехия, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Кипър, Люксембург, Австрия и Словения.

Тези държави членки разполагат с два месеца, за да предприемат необходимите мерки, за да се съобразят с мотивираното становище. В противен случай Комисията може да реши да предяви иск срещу тях пред Съда на Европейския съюз.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"