fbpx

ЕК с препоръки за защита на децата от опасно онлайн съдържание

Европейската комисия представя насоки относно защитата на малолетните и непълнолетните лица, както и прототип на приложение за проверка на възрастта съгласно Законодателния акт за цифровите услуги. Целта е децата и младите хора да продължат да се възползват от възможностите, които предлага онлайн светът, като например учене, творчество и комуникация, като същевременно се сведат до минимум рисковете, пред които са изправени онлайн, включително излагането на вредно съдържание и поведение.

В насоките се съдържат препоръки за справяне с:

  • Пристрастяващ дизайн: Непълнолетните лица са особено уязвими към практики, които могат да стимулират поведение, водещо до пристрастяване. В насоките се предлага да се намали излагането на непълнолетни лица на такива практики и да се деактивират функции, които насърчават прекомерното използване на онлайн услуги, като например „ивици“ и „разписки за четене“ на съобщения.
  • Кибертормоз: В насоките се препоръчва да се даде възможност на непълнолетните лица да блокират или заглушават потребителите, като се гарантира, че те не могат да бъдат добавяни към групи без изричното им съгласие. Те също така препоръчват да се забрани на профилите да изтеглят или правят екранни снимки на съдържание, публикувано от непълнолетни лица, за да се предотврати нежеланото разпространение на сексуално или интимно съдържание.
  • Вредно съдържание: Някои системи за препоръчване поставят децата във вредни ситуации. Насоките дават на младите потребители по-голям контрол върху това, което виждат, като призовават платформите да дават приоритет на изричната обратна връзка от потребителите, вместо да разчитат на наблюдение на поведението им при сърфиране. Ако млад потребител посочи, че не иска да вижда определен тип съдържание, това не трябва да се препоръчва отново.
  • Нежелан контакт от непознати: в насоките се препоръчва платформите да определят профили на непълнолетни лица, които са частни по подразбиране, т.е. не се виждат от потребителите, които не са в списъка на техните приятели, за да се сведе до минимум рискът от онлайн контакт с тях от страна на непознати.

В насоките се възприема основан на риска подход, като например Законодателния акт за цифровите услуги, като се признава, че онлайн платформите могат да представляват различни видове рискове за малолетните и непълнолетните лица в зависимост от тяхното естество, размер, цел и потребителска база. Платформите следва да гарантират, че мерките, които предприемат, са подходящи и не ограничават непропорционално или неоправдано правата на децата.

Решение за проверка на възрастта

Прототипът на приложението за проверка на възрастта е лесен за ползване и защитава определянето на „златен стандарт“ за защита на неприкосновеността на личния живот онлайн. Това например ще позволи на потребителите лесно да докажат, че са над 18 години, когато имат достъп до ограничено съдържание за възрастни онлайн, като същевременно запазват пълен контрол върху всяка друга лична информация, като например точната възраст или самоличност на потребителя. Никой няма да може да проследява, вижда или реконструира съдържанието, с което отделните потребители се консултират.

Приложението за проверка ще бъде изпитано и допълнително персонализирано в сътрудничество с държавите членки, онлайн платформите и крайните ползватели. Водещите държави — Дания, Гърция, Испания, Франция и Италия — ще бъдат първите, които ще работят с Комисията по техническото решение с цел стартиране на национални приложения за проверка на възрастта. Този прототип може да бъде интегриран в национално приложение или да остане самостоятелно приложение.

Насоките относно защитата на малолетните и непълнолетните лица очертават кога и как платформите следва да проверяват възрастта на своите ползватели. Те препоръчват проверка на възрастта на платформите за съдържание за възрастни и други платформи, които представляват висок риск за безопасността на малолетните и непълнолетните лица. В тях се посочва, че методите за гарантиране на възрастта следва да бъдат точни, надеждни, стабилни, ненатрапчиви и недискриминационни.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"