fbpx

ЕК води антитръстово разследване срещу Visa и Mastercard

Антитръстовите регулатори на ЕС разследват дали таксите, начислявани от Visa и Mastercard, имат отрицателно въздействие върху търговците на дребно, съобщава Ройтерс, позовавайки се на докумевнти от Брюксел.

Още през септември Европейската комисия е изпратила анкети както за Visa, така и за Mastercard, до търговците на дребно и доставчиците на платежни услуги, като срокът за отговори е до октомври.

Подобни анкети помагат на регулаторите на ЕС да разработят антитръстов случай, който, ако бъде доказан, може да доведе до глоби в размер на до 10% от глобалния оборот на компанията.

Visa и Mastercard отдавна доминират на пазара за разплащателни карти, предизвиквайки оплаквания от търговци на дребно относно така наречените такси за схемата, налагани от двете фирми през последните години, както и за липсата на прозрачност, относто тях.

Сред зададените въпроси е дали броят на таксите в 27-те страни от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, в които търговците на дребно са активни и „непрекъснатото въвеждане на нови такси и заличаване на съществуващи такси“ са повлияли негативно на бизнеса на търговците през периода 2016-2023г. Във въпросника също така се пита дали търговците на дребно и доставчиците на платежни услуги са консултирани относно въвеждането и премахването на таксите и увеличенията на таксите.

Търговците на дребно и доставчиците на платежни услуги са попитани дали могат да договарят такси за схемата, такси за обработка и такси за иновации с Visa и Mastercard и дали подобни дискусии са обусловени от приемането на конкретни продукти от тях.

Таксите за обработка се начисляват от обработващи субекти, включително оператори на системи за картови плащания, на доставчици на платежни услуги за услуги, свързани с техническа обработка за оторизиране, клиринг и сетълмент на картови плащания. Регулаторите от ЕС също искат да знаят дали търговците на дребно и доставчиците на платежни услуги са уведомени за нивото на таксите или глобите за поведение или съответствие, налагани от Visa и Mastercard, и обосновката, дадена за тях.

EuroCommerce, чиито членове включват Amazon, Carrefour, H&M, IKEA, Metro и REWE Group, изтъква, че увеличенията на таксите и новите такси почти са изяли намалението на таксуването за карти след Регламента за обменните такси от 2015 г. „Изчислихме, че през 2022 г. това е струвало на икономиката на ЕС около 1,5 милиарда евро годишно“, изтъква лобистката група, цитирана от Ройтерс.

С над 800 различни такси за схеми виждаме, че придобиващите имат трудности да ги прилагат правилно, да не говорим за търговците, които често не разбират тяхната стойност или базата на разходите, която схемите претендират“, се добавя в становището.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"