fbpx

Експерти призовават към дебат за реално изпълним енергиен преход

В свой Манифест, цитиран от БТА, председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев призовава в рамките на кампанията за нов състав на Европейския парламент да бъдат обсъдени важни теми от областта на енергийния преход в транспорта.

От асоциацията предлагат да се обсъдят девет важни точки:

Първата е за осигуряване на енергийна независимост чрез запазване на производството на горива за транспорта на територията на страната.

Втората е за приемане на ясна стратегия за енергиен преход, който да се извърши на социално приемлива за гражданите и бизнеса цена и нейната защита пред европейските институции.

Третата е да се осъществи реално изпълним преход към алтернативни технологии, който е основан на конкурентен принцип, а не на административното им налагане.

Четвърто, от петролната асоциация призовават да се обсъди темата за осигуряването на бъдеще за течните горива (биогорива, синтетични и рециклирани) с нулев или близко до нулевия въглероден отпечатък.

Пето, от асоциацията призовават за преразглеждане на схемата за търговия с емисии в транспорта и сградите.

Шестата тема за обсъждане в кампанията е за запазване на моторните превозни средства с двигатели с вътрешно горене като най-бърза и евтина опция за намаляване на емисиите парникови газове.

Седмо, БПГА апелират за запазване на принципа на неутралност относно технологиите, които ще заменят изкопаемите горива през следващите години.

Осма точка настоява да се поеме ангажимент за запазване на настоящите нива на акцизите върху енергийните продукти, което е гарант за конкурентоспособност на българската икономика.

Девето, от БПГА призоват за защита на националния интерес в сферата на енергията за транспорта при приемане на нормативни актове на европейски ниво.

Убедени сме, че бъдещето на континента ни е свързано с нови и алтернативни технологии за превоз на хора и стоки, които ще доведат до въглеродна неутралност в следващите десетилетия. Част от технологиите и горивата с по-ниски емисии вече са и на нашите обекти – пропан-бутан, биогорива, електрически зарядни станции. От следващата година ще започнем и производство и блендиране на авиогорива с биокомпонент. Ние ще продължим да развиваме инфраструктурата си, за да предлагаме все повече зелена енергия и ще продължим да бъдем иновативни.
Обръщаме се към българските и европейските политици с апел, когато вземат решения, да имат предвид икономическата обосновка и да подхождат с реализъм. Не са продуктивни мерки, приети само защото се предлагат от някого и изглеждат изпълними само на хартия. Именно последното е най-голямата опасност енергийният преход да не се състои. Също така, всяка една мярка, която оскъпява продуктите, затруднява индустрията и бизнеса, води единствено до загуба на конкурентоспособност. От това имат интерес само страните извън ЕС.
В крайна сметка енергийният преход трябва да се извърши заради благото на хората и индустрията, а не въпреки тях, както през последните години
„, се казва още в манифеста, цитиран от БТА.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"