fbpx

ЕС готов да продължи без табута тарифната битка със САЩ

Доналд Тръмп обяви в събота налагането на 30% мита върху продукти, внасяни в Съединените щати от Европейския съюз и Мексико, което е нова ескалация на фона на преговорите, чийто краен срок е 1 август. Това решение поражда безпокойство в Европа. Докато Брюксел заявява, че е „готов да продължи да работи“ за постигане на споразумение с Вашингтон до крайния срок 1 август, Урсула фон дер Лайен заплаши с приемането на „пропорционални контрамерки, ако е това е необходимо“, отбелязва latribune.fr.

В писмо, публикувано на неговата платформа Truth Social, президентът на САЩ Доналд Тръмп оправда това решение за налагане на подобни мита върху продуктите от Европейския съюз, позовавайки се на търговския дефицит на САЩ с 27-те страни от ЕС, който през 2024 г. е възлизал на 236 милиарда долара, което е с 13% повече на годишна база.

Европейските реакции и подготовката на контрамерки

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че Брюксел ще удължи отлагането на прилагането на контрамерките срещу американските мита върху стоманата и алуминия до началото на август. Първоначално това отлагане трябваше да изтече през нощта на 14 срещу 15 юли.

ЕС е подготвил налагането на мита върху американски стоки на стойност около 21 милиарда евро. Тези мерки са в отговор на митото от 25% върху вноса на стомана и алуминий, въведено от Доналд Тръмп по-рано тази година. Но през април Европа обяви, че отлага въвеждането на тези мерки, за да остави място за по-широко търговско споразумение с администрацията на Тръмп.

Съединените щати ни изпратиха писмо с мерките, които ще влязат в сила, освен ако не се постигне решение, поради което ще удължим отлагането на въвеждането на нашите контрамерки до началото на август“, каза фон дер Лайен.

В същото време ние ще продължим да подготвяме контрамерки, за да бъдем напълно готови“, добави тя ден след като Доналд Тръмп обяви влизането в сила на 1 август на мито от 30% върху всички европейски продукти.

Председателят на Европейската комисия настоя, че ЕС „винаги е бил много ясен, че предпочита решение чрез преговори. Това остава в сила и сега и ще използваме времето, с което разполагаме до 1 август“.

Брюксел вече е подготвил, без да ги прилага, серия от допълнителни такси върху американски продукти.

Въздействие върху европейските икономически сектори

Важни сектори на европейската икономика ще бъдат засегнати от тези нови мерки, включително:

  • Автомобилостроене: Германия, със своите производители на автомобили, ще бъде подложена на особено голям риск.
  • Фармацевтика: Ирландия, със своята фармацевтична индустрия, е силно уязвима.
  • Вина: френската винарска индустрия се опасява от катастрофа.
  • Аеронавтика: европейските самолети също могат да бъдат засегнати.

Течащи преговори и перспективи

Доналд Тръмп остави вратата отворена за предоговаряне, казвайки: „Ако сте готови да отворите за Съединените щати затворения си пазар, да премахнете митата, протекционистичните си мерки и бариерите пред търговията, ние евентуално ще обмислим корекции.“

ЕС има срок до 1 август, за да намери решение чрез преговори. Урсула фон дер Лайен подчерта, че ЕС предпочита решение чрез преговори, но също така се подготвя за контрамерки. При липса на споразумение, европейските икономически сектори могат да бъдат значително засегнати от тези нови американски мерки.

Европейската комисия вече е подготвила списък с ответни мерки на стойност 72 млрд евро, с който вече са запознати главният преговарящ от страна на ЕС и министрите на търговията на страните-членки.

Първо преговаряме, но едновременно с това се и подготвяме“, каза европейският комисар Марош Шефчович пред репортери след среща на министрите на търговията от ЕС в Брюксел. Той подчерта, че това е обща позиция на двадесет и седемте.

„Няма тема табу“

Настоящата несигурност, причинена от необоснованото повишаване на митата, не може да продължава безкрайно“, подчертаld Марош Шефчович.

Очевидно е, че ситуацията от събота насам трябва да ни накара да променим подхода си“, добави Лоран Сен Мартен в Брюксел. И не трябва да има „никакви табута“, подчерта той, включително с обявяване на първите ответни мерки.

Искаме споразумение, но има една стара поговорка: „Ако искаш мир, трябва да се готвиш за война“, изтъква Ларс Локе Расмусен, чиято страна в момента е ротационен председател на ЕС.

„Предпочитаме решение в резултат на преговори“

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която преговаря от името на държавите членки на ЕС, реши да възприеме по-умерен тон, под натиска, най-вече на страни като Германия, чиито продажби за Съединените щати представляват най-големия дял от общия износ на ЕС.

През май ЕС вече заплаши да наложи мита върху американски продукти на стойност около 100 милиарда евро, включително и за автомобили и самолети, ако преговорите се провалят. Европейските страни се опитват да останат единни по този въпрос, въпреки че техните икономики не са еднакво изложени на митническия гняв на американския президент.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"