Базираният в Канада Fraser Institute пубикува коментара на проф. Корнелис ван Кутен* по повод налагането на по-високи мита от САЩ за канадските стоки…
Според съобщение в петък от прессекретаря на Белия дом Каролин Лийвит, президентът Доналд Тръмп ще въведе 25-процентно мито за Канада и Мексико (и 10-процентно мито за Китай) от събота, 1 февруари.
През последните няколко седмици канадските политици бяха доста наивни в отговора на заплахите на Тръмп за мита. Изглежда не са разбрали какво наистина иска Тръмп (въпреки че може би никой не знае какво наистина иска). Но канадската страна се съсредоточи върху ответни мерки, лобиране, за да се гарантира, че определени индустрии са освободени, и рекламна кампания, за да накара потребителите да предпочитат канадските продукти – предпочитание „Произведено в Канада“.
Също така се предполага, че чрез намаляване на търговските бариери между провинциите канадската икономика може да компенсира търговска война със Съединените щати. Но това повдига въпроса – защо това вече не е направено, ако води до толкова голяма полза?
Ясно е, че канадците не искат да бъдат част от САЩ. Въпреки това, като се има предвид зависимостта на Канада от икономиката на САЩ, изоставащата производителност на Канада, неефективността на отделните валути и ефекта от промените в обменния курс между Канада и САЩ върху цените в Канада, изненадващо е, че не се обмисля или дори обсъжда някакъв вид икономически съюз със САЩ. Или поне не изглежда да е нещо, което политиците на север от границата смятат.
Следвоенното европейско предприятие може да послужи като модел за това как Канада да подходи към САЩ. В Европа германците остават германци, французите остават французи, а холандците остават холандци. Това въпреки факта, че европейското начинание надхвърли това на икономическия съюз. Договорът от Маастрихт (1992) създаде Европейския съюз (ЕС) чрез комбиниране на трите европейски общности — Европейската общност за атомна енергия, Европейската общност за въглища и стомана и Европейската икономическа общност — в едно цяло. Въпреки че постави началото на единна валута (евро), Договорът се разглеждаше като първа стъпка към евентуален политически съюз. Въпреки че ЕС предприе големи стъпки към политически съюз, начинанието не върви толкова добре, колкото се предвиждаше. Обединеното кралство напусна ЕСq главно защото не искаше да изпълнява заповеди от Брюксел. Обединеното кралство се интересуваше от икономически съюз, но не и от политически съюз.
Урокът за Канада е ясен – ние не искаме политически съюз, но трябва да сме отворени за икономически съюз със САЩ. Това по същество би означавало две неща. Първо, премахване на границата по отношение на търговията със стоки и услуги и свободно движение на инвестиционни капитали. Трябва да се разгледа въпросът дали това ще включва труд, въпреки че икономистите биха твърдяли, че от гледна точка на ефективността трябва. Като план може да се започне с това, което в Европа се нарича Шенгенско пространство, което е група от държави от ЕС, които са премахнали всички вътрешни гранични проверки и са установили общи изисквания за влизане и съществуване. Това би изисквало ефективната граница да защитава както Канада, така и САЩ едновременно – северната граница на САЩ се премества към Тихия, Арктическия и Атлантическия океан. Ако дадено лице отговаря на изискванията да дойде в Канада, то автоматично отговаря на изискванията да дойде в САЩ и обратно.
Второ, паричният съюз при тези обстоятелства има много смисъл. Би било лесно за изпълнение. Например, можем да кажем, че един канадски долар е равен на един щатски долар или че е равен на 0,85 или 0,90 щатски долара. Точната стойност е по-малко важна, тъй като заплатите и другите разходи ще се коригират с увеличаването на производителността в Канада, което след това ще доведе до увеличения на заплатите.
И накрая, Тръмп настоява Канада да отдели 2 процента от своя БВП за отбрана. Бих казал, че предвид готовността за преговори за икономически съюз и ангажимента за увеличаване на разходите за отбрана, за да се постигне целта от 2 процента до 2030 г., това би било достатъчно за премахване на митата на Тръмп.
Като се съгласи да преговаря за икономически съюз, Канада може да убеди администрацията на Тръмп да премахне митата. Ако един икономически съюз беше заплаха за жизнеспособността на Канада, за нашето господство, тогава ние не заслужаваме да бъдем канадци. Бих се осмелил да предположа, че нашата национална идентичност по отношение на САЩ е достатъчно силна, за да оцелее в икономически съюз.
*Професор по икономика в Университета на Виктория