fbpx

ЕС с 16-и пакет санкции срещу Русия: всеобхватни и все по-изолиращи

Три години след началото на руското военно нахлуване в Украйна Европейският съюц прие 16-и пакет от санкции срещу Русия. Тъй като незаконната агресия на Русия навлиза в четвъртата си година, този пакет има за цел допълнително да засили натиска върху агресора и е част от непоколебимия ангажимент на ЕС за справедлив и траен мир за Украйна, се изтъква в позиция на Еврокомисията.

Новите санкции са насочени към системно важни сектори на руската икономика като енергетика, търговия, транспорт, инфраструктура и финансови услуги. Той също така добавя допълнителни мерки, насочени към справяне със заобикалянето. За да се ограничи рискът санкциите да бъдат заобиколени, някои разпоредби от 16-ия пакет вече са отразени и в режима на санкции за Беларус. Освен това ЕС актуализира и засили своите режими на санкции по отношение на Крим и Севастопол и неконтролираните от правителството райони на Донецка, Херсонска, Луганска и Запорожка области.

16-ият пакет съдържа следните ключови елементи:

Мерки против заобиколяне

  • Днешният пакет е насочен към 74 допълнителни кораба, с което общият брой на изброените кораби достига 153. Тези кораби са част от сенчестия флот или са допринесли за енергийните приходи на Русия.
  • Мерките добавят нов критерий за вписване, насочен към онези, които подкрепят операциите на опасни петролни танкери.
  • Пакетът налага целенасочени експортни ограничения на 53 нови компании, подкрепящи руския военно-промишлен комплекс или участващи в заобикаляне на санкциите. Това включва 34 компании в страни, различни от Русия.

Допълнително

  • Днешният пакет включва 83 допълнителни обяви, сред които 48 физически и 35 юридически лица, като тези, които подкрепят руския военен комплекс, активни в заобикалянето на санкции, обмен на руски крипто активи и в морския сектор.
  • 16-ият пакет също така добавя още един нов критерий за изброяване на лица и организации, които са част от военния и индустриален комплекс на Русия, поддържат го или се възползват от него.

Търговски мерки

Директна забрана за внос на руски алуминий:

  • В допълнение към забраната за внос на обработени алуминиеви стоки от Русия, която вече е в сила, този пакет включва забрана за внос в ЕС на първичен алуминий от Русия.
  • За да се осигури плавен преход за бизнеса, се въвежда квотен механизъм, който позволява 275 000 тона, което се равнява на 80% от вноса в ЕС през 2024 г., да бъдат използвани за период от 12 месеца.
  • Ограниченията за износ на изделия с двойна употреба бяха разширени до допълнителни артикули, за да се намали достъпът на Русия до ключови технологии, които тя използва на бойното поле, обхващащи:
  • Химически прекурсори с двойна употреба за производство на хлорпикрин и други агенти за контрол на безредици, използвани като химически оръжия от Русия в нарушение на Конвенцията за химическите оръжия.
  • Софтуер, свързан с машинни инструменти за компютърно цифрово управление (CNC), използвани за производство на оръжия, и контролери за видеоигри, използвани от руската армия за пилотиране на дронове на бойното поле.
  • Хромни руди и съединения поради военните им приложения.

Ограничените дерогации и изключения за износ на някои изделия с двойна употреба и напреднали технологии, напр. за медицинска употреба, са изяснени и допълнително затегнати, за да подпомогнат ефективното прилагане от митническите и лицензионните агенции. Освен това бяха въведени допълнителни ограничения за износ на промишлени стоки, специално насочени към минерали, химикали, стомана, стъклени материали и фойерверки, със специално военно значение.

Енергийни мерки

  • ЕС реши да забрани напълно временното складиране или поставянето под процедури за свободна зона на руски суров петрол или петролни продукти в пристанищата на ЕС, което досега беше разрешено, ако петролът отговаряше на ценовата граница и отиваше в трета страна.
  • Пакетът разширява забраната за предоставяне на стоки, технологии и услуги за завършване на руски проекти за втечнен природен газ, така че да се прилага и за проекти за суров петрол в Русия, като нефтения проект Vostok.
  • Пакетът разширява съществуващата софтуерна забрана, за да ограничи износа, доставката или предоставянето на софтуер за проучване на нефт и газ в Русия.

Транспортни мерки

  • Пакетът разширява забраната за полети, за да позволи включването в списъка на превозвачи от трети страни, извършващи вътрешни полети в Русия или доставящи авиационни стоки на руски авиокомпании или за вътрешни полети в Русия. Ако бъдат включени в списъка, тези авиокомпании няма да имат право да летят до ЕС.
  • Забрана за автомобилен транспорт: Пакетът добавя изменение, което предотвратява увеличаването на руската собственост над 25% в предприятията за автомобилен транспорт в ЕС, като по този начин се затварят потенциалните вратички за заобикаляне на съществуващите санкции.

Инфраструктурни мерки

  • Пълна забрана за транзакции върху конкретни руски инфраструктури: Това включва две московски летища (летище Внуково и летище Жуковски), четири регионални летища и пристанището на Волга Астрахан и пристанището Махачкала на Каспийско море. Морските пристанища Уст-Луга и Приморск на Балтийско море и Новоросийск на Черно море също бяха включени.
  • Забрана за строителни услуги, предоставяни от оператори от ЕС в Русия.

Мерки за финансовия сектор

Русия пренасочи голяма част от финансовите си потоци през по-малки банки. 16-ият пакет засилва нашите мерки във финансовия сектор. По-специално:

  • Добавяне на 13 финансови институции към списъка на лицата, които подлежат на забрана за предоставяне на специализирани услуги за финансови съобщения.
  • Добавяне на 3 банки към забраната за транзакции поради използването им на системата за финансови съобщения на Централната банка на Русия (SPFS) за заобикаляне на санкциите на ЕС.
  • Удължаване на забраната за транзакции, за да се даде възможност на ЕС да изброява финансови институции и доставчици на крипто активи, които участват в заобикалянето на горната граница на цените на петрола и улесняване на транзакциите с изброени кораби на сенчестия флот.

Мерки срещу дезинформацията

  • Спиране на излъчването на допълнителни 8 медии в ЕС или насочени към ЕС, с оглед на ролята им в подкрепа и оправдание на агресивната война на Русия срещу Украйна.



Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"