Посланикът на Европейския съюз в Китай Хорхе Толедо изрази съжалението си заради липсата на значителен напредък в икономическата и търговската област с Пекин. На фона на украинския конфликт, отношенията охладняха и ЕС се стреми да намали зависимостта си от азиатския гигант.
„Съжалявам, че трябва да го кажа, но през последните четири години диалогът между нашите две страни в сферите на икономиката и търговията не отбеляза никакъв или – поне не съществен напредък“, заяви Толедо, цитиран от France 24. Дипломатът, който се изказа на форум, организиран в Пекин, не обясни конкретно за кой (кои) случай (случаи) става дума.
Това изявление е направено в разгара на силно охлаждане на отношенията между Пекин и Брюксел, в момент, когато 27-те страни от ЕС се стремят да намалят икономическата си зависимост от азиатския гигант.
Европейската комисия стигна дори дотам, че преустанови усилията си по ратифицирането на споразумението за инвестиции с Китай, сключено в края на 2020 г. след продължили седем години преговори. Това действие се оправдава с различията, свързани със зачитането на човешките права в района на Синдзян, населен предимно с мюсюлмани.
В тези условия на охладняване на отношевията, ЕС реши през май да „пренастрои“ позицията си спрямо Китай, с цел намаляване на икономическата си зависимост, в момент, когато Пекин е подозиран, че оказва мълчалива подкрепа на Москва във войната ѝ в Украйна.
Партньор, конкурент, съперник
„Ние искаме да си сътрудничим с Китай, но имаме нужда от напредък и то точно през тази година“, настоя представителят на ЕС в Пекин, като добави, че икономически диалог на високо ниво между двете страни ще бъде организиран „най-вероятно през септември“.
Китай е за ЕС „едновременно партньор, конкурент и системен съперник„, подчерта Хорхе Толедо.
Двусмисленост по въпроса за Украйна
Една от най-горещите точки в спора с Пекин е свързана с двусмислената китайска позиция относно руската инвазия в Украйна. Макар че Китай не признава анексираните от Москва територии, той не е осъдил военната намеса.
„Украйна е въпросът, който може да даде тласък или да влоши отношенията между Европейския съюз и Китай“, предупреди посланикът на Испания в Китай Рафаел Дескаяр Масаредо. „Той може драстично да ги подобри или да ги отведе по един много негативен път“, посочи още той. Припомняме, Испания пое от първи юли ротационното председателство на Съвета на ЕС.