Стрес тестовете са от решаващо значение за оценка на устойчивостта на банките при неблагоприятни икономически условия. При предишни стрес тестове обаче някои банки са представили прекалено оптимистични прогнози, изтъкват в публикация за блога на ЕЦБ вицепрезидентът на банката Луис де Гиндос и Франк Елдерсон, член на УС на ЕЦБ. Те обясняват стъпките, които се предприемат, за да се справи банката с този проблем и да гарантира, че резултатите от стрес тестовете остават надеждни...
Стрес тестовете са ключови, за да се гарантира, че банките могат да издържат на силни макроикономически насрещни ветрове. В ЕЦБ използваме годишни стрес тестове, за да подпомогнем решенията си за това колко капитал трябва да имат банките. И все пак, за да могат стрес тестовете да осигурят смислена картина на устойчивостта на банките, собствените прогнози на банките трябва да бъдат предпазливи, което не винаги е било така при предишни стрес тестове.
Това поведение не отговаря на нашите надзорни очаквания и изисква надзорните органи да извършват допълнително осигуряване на качеството, за да гарантират, че резултатите от стрес тестовете са надеждни. Въпреки широкото осигуряване на качеството от страна на ЕЦБ, използвайки модели за стрес тестове отгоре надолу, партньорски сравнителен анализ и надзорен контрол, това поведение също прави по-вероятно рисковете да бъдат подценени.
Стрес тестът за 2025 г. и защо има значение
Казано просто, стрес тестовете разглеждат как биха се справили балансите на банките, ако икономиката се влоши. Това означава, че надзорните органи проучват как капиталовите позиции на банките се развиват при тежки – но правдоподобни – сценарии.
Понастоящем банковите стрес тестове в ЕС не са успешно или неуспешно упражнение. Вместо това резултатите ръководят различни аспекти на ежедневния надзор и оценката на финансовата стабилност. Освен това стрес тестовете се превърнаха в жизненоважен инструмент за макропруденциален анализ. Резултатите от тези стрес тестове – извършени с помощта на прогнозите на банките – предоставят отправна точка за макропруденциалния стрес тест на ЕЦБ, който ние извършваме без участието на банките. Стрес тестовете също насърчават прозрачността и пазарната дисциплина. Те предоставят решаваща представа за устойчивостта на европейската банкова система като цяло и от своя страна за европейската финансова стабилност.
Днес Европейският банков орган (EBA) стартира стрес теста за целия ЕС за 2025 г. Като част от това упражнение ЕЦБ ще направи стрес тест на 51 от най-големите банки в еврозоната, както и на още 45 банки, които не са включени в извадката на ЕБО. Ще разгледаме как ще се развие капиталовата позиция на всяка банка в рамките на тригодишен хоризонт до края на 2027 г., като използваме два прогнозни сценария: основен и неблагоприятен сценарий.
При неблагоприятния сценарий влошаването на геополитическото напрежение води до сериозни шокове в търсенето и предлагането, което води до свиване на европейската икономика с 6,3% между 2024 г. и 2027 г. Нарастващата несигурност и по-високите търговски бариери водят до драстично намаляване на световната търговия с пагубно въздействие върху европейската икономика. Въпреки че спадът на БВП в тазгодишния неблагоприятен сценарий е малко по-голям, отколкото в упражнението на EBA за 2023 г., когато се оценява в по-широк набор от макроикономически и финансови показатели, включително безработица, цени на недвижимите имоти, лихвени проценти и рискови премии, общата тежест на сценария като цяло е сравнимо с упражнението на EBA от 2023 г. и с по-ранните. Базовата линия междувременно се основава на макроикономическите прогнози на служителите на Евросистемата от декември 2024 г. за еврозоната. Това означава, че това е прогноза за това как макрофинансовият пейзаж може да се развие, използвайки нашата оценка за най-вероятния му път при настоящите условия.
Както при предишните стрес тестове, банките ще използват свои собствени модели, за да генерират прогнози за това как техният капитал ще бъде изчерпан при тези сценарии. Както винаги, ние внимателно ще прегледаме техните прогнози, следвайки задълбочен процес за осигуряване на качеството, за да гарантираме, че резултатите са надеждни. Но защо този процес на осигуряване на качеството е толкова важен? И наистина ли е необходимо?
Притеснения относно прогнозите на банките
Благоразумните прогнози са гръбнакът на надеждните стрес тестове. Ако банките предоставят прогнози, които са прекалено оптимистични и те не са оспорени по време на процеса на осигуряване на качеството, резултатите от стрес тестовете биха надценили устойчивостта на банките на неблагоприятни макроикономически шокове. Ето защо е изключително важно банките да предоставят достатъчно предпазливи прогнози по време на стрес тестовете.
Ние обаче установихме, че при предишни стрес тестове някои банки представиха прогнози, които не отразяват напълно въздействието на сценария и методологията на стрес теста върху техния рисков профил. Следователно прогнозите не бяха достатъчно предпазливи. Това поведение се различава значително от нашите надзорни очаквания и изисква значително допълнително осигуряване на качеството на надзора, за да се гарантира, че резултатът от стрес теста е разумен и надежден.
Банките имат присъщ стимул да намалят прогнозираните си загуби при неблагоприятния сценарий и от своя страна да повлияят на своите капиталови буфери и – чрез публичното оповестяване на резултатите – как те се възприемат от участниците на пазара. Това увеличава риска банките и надзорните органи да не успеят да идентифицират и адресират уязвимостите, преди да се материализират сътресения, причиняващи потенциално големи загуби. Освен това, за да коригираме това поведение, трябва да извършим стабилно надзорно осигуряване на качеството, за да гарантираме, че данните са надеждни и прогнозите са достатъчно предпазливи. Това увеличава разходите както за надзорните органи, така и за банките.
Демотивиране на нежелано поведение
В съответствие с надзорните приоритети за 2025-27 г. сме въвели мерки за демотивиране на нежелано поведение и за справяне с проблеми, свързани с ниско качество на данните.
Първо, при събирането на данни за банковите баланси за 2024 г., банките трябва да подадат своята информация за кредитния риск, без вече да са получили показателите за кредитен риск на ЕЦБ. Тези бенчмаркове съдържат прогнозите на ЕЦБ за параметрите на кредитния риск за упражнението и се използват от персонала на ЕЦБ за оспорване на прогнозите на банките. Забавеното разпространение на тези бенчмаркове избягва разкриването на информация за предстоящи предизвикателства на твърде ранен етап.
Второ, банките, които предоставят прекалено оптимистични прогнози, ще бъдат подложени на допълнителен контрол по време на фазата на осигуряване на качеството на стрес теста. Това може да включва посещения на място, по време на които надзорните органи ще разгледат вътрешните рамки за отчитане и управление, както и идентифицираните проблеми за осигуряване на качеството, които са от значение за стрес теста.
Трето, въз основа на информацията, събрана по време на тези посещения и поведението на банките по време на нашите упражнения, някои банки може да бъдат обект на допълнителни проверки на място като последващи действия след стрес теста. Те ще се съсредоточат върху структурни слабости в техните възможности за стрес тестване.
Ако банките многократно не успеят да отстранят недостатъците в своите рамки за стрес тестове, те биха могли да се окажат изправени пред допълнителни мерки, които са част от ескалационна стълба с нарастваща тежест, която има за цел да стимулира банките да предприемат бързи и ефективни действия.
Повишен фокус върху качеството на данните на подадените от банките стрес тестове
За да могат банките да управляват своите рискове, те първо трябва да знаят какви са те. Това означава, че банките трябва да могат ефективно да събират свързани с риска данни и информация в цялата институция. За да отрази важността на агрегирането на данни за риска и възможностите за отчитане за устойчивостта на банките, тазгодишният стрес тест ще постави още по-голям акцент върху оценката на качеството на предоставяните от банките данни.