fbpx

Европа изостава от плановете си за нови вятърни мощности

Вятърната енергия е осигурила 20% от електроенергията, консумирана в Европа миналата година, но изграденият през годината капацитет е по-малко от половината от необходимия за постигане на енергийните и климатичните цели на Европейския съюз за 2030 г., посочва индустриалната група WindEurope, цитирана от Ройтерс.

Вятърът е нарастваща част от производството на електроенергия в Европа повече от 20 години и Европейският съюз иска той да расте много повече, за да постигне целите за борба с изменението на климата, както и тъй като намалява зависимостта от изкопаеми горива.

Европа е изградила 15 гигавата (GW) нова вятърна енергия миналата година, включително 13 GW офшорна вятърна енергия и около 2 GW вятърна енергия на сушата, според предварителните данни за 2024 г. от WindEurope.

Страните от Европейския съюз представляват 13 GW от това, но за да постигне целите си за климата до 2030 г., блокът трябва да строи 30 GW годишно нови вятърни паркове. ЕС иска вятърната енергия да представлява 34% от консумираната електроенергия до 2030 г. и повече от 50% до 2050 г.

По-специално глобалната офшорна вятърна индустрия се сблъсква с няколко години на предизвикателство поради проблеми с инфраструктурата, мрежовата връзка и логистиката, предизвикващи забавяния и по-високи разходи за компоненти.

Инвестициите в офшорна вятърна енергия в Европа са намалели и остава предизвикателство за компаниите да вземат окончателни инвестиционни решения, изтъкват от WindEurope.

Европа не изгражда достатъчно нови вятърни паркове. Поради 3 основни причини: а) повечето правителства не прилагат добрите правила на ЕС за издаване на разрешителни; б) новите връзки към мрежата се забавят; в) Европа не електрифицира икономиката си достатъчно бързо“, са сред заключенията, огласени от изпълнителният директор на WindEurope Джайлс Диксън.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"