В цяла Европа нарастват т.нар. отрицателни цени на тока, които се получават, когато се произвежда повече електроенергия от вятър или слънчева енергия, отколкото изисква мрежата. Това са моментите в които на операторите на батерии може да се плаща да съхраняват енергията, за да се използва впоследствие при нужда.
„Ако може да ви бъде платено, за да заредите батерията си, защото цените са отрицателни, и след това да продадете електричеството на премиум цена, когато слънцето залезе в 6 часа, тогава това може да бъде доходоносно за търговците“, коментира Роберто Хименес, изпълнителен директор на BW ESS, част от глобалната инфраструктурна фирма BW Group, цитиран от Ройтерс.
Данните показват, че броят на часовете, оценен на отрицателна или около нулата, на британския пазар на електроенергия за ден напред е достигнал рекордните 176 часа през 2024 г. Прогнозира се почти четирикратно увеличение до 792 часа през 2026 г.
Картината в цяла Европа е подобна. Предвижда се броят на германските отрицателни часове да нарасне от по-малко от 500 часа през 2024 г. до над 900 часа през 2026 г.
BW ESS има споразумение с петролния гигант Shell за капацитета на проект за батерии от 331 MW във Великобритания. Съгласно седемгодишното споразумение Shell ще плати фиксирана такса на BW ESS, за да предостави батериите на разположение, когато Shell види възможност за търговия.
Другият голям играч TotalEnergies купи германската компания за съхранение на батерии Kyon Energy миналата година, като първият проект от нейната линия, проект от 200 мегаватчаса с инвестиция от 75 милиона евро, трябва да започне работа през 2026 г. Говорител на TotalEnergies изтъква, че германският пазар има междусистемни връзки с 11 държави, предоставяйки достатъчно възможности за трансгранична търговия с електроенергия.
Новите пазари също се очаква да предложат първоначално договорени приходи, за да насърчат инвестициите. Италия ще проведе първи търг за капацитет за съхранение на батерии до края на юли 2025 г., съобщава нейният мрежов оператор Terna, като се очаква проектите да заработят през 2028 г.
Нарастващите приходи от търговия и договори тласнаха приходите от батерии в Обединеното кралство до най-високото им ниво от около две години, около 90 000 паунда за MW годишно.
В същото време заради свръхпредлагането от Китай и тъй като технологичните подобрения намаляват размера на батерийните пакети, цената на съхранението на батериите е намаляла.
Според експерти, цитирани от Ройтерс, разходите за изграждане на проект във Великобритания са паднали с около 30% за две години до малко над 500 000 паунда на MW. Резултатът за британски проект би бил възвръщаемост от около 12%.
Средните цени на батериите са паднали от 153 долара за киловатчас (kWh) през 2022 г. до 149 долара през 2023 г. и може да паднат до 80 долара/kWh до 2026 г., посочват анализатори от Goldman Sachs.
Капацитетът за съхранение на батерии в Европа се очаква да нарасне около пет пъти до 2030 г., носейки със себе си нарастваща възвръщаемост за енергийните компании, разработчиците на проекти и търговците, тъй като разходите за нови проекти падат.
В същото време използването на вятърна и слънчева енергия нараства до около една трета от енергийния микс в Европа, но тъй като тези възобновяеми източници са непостоянни, те също стимулират търсенето на батерии за осигуряване на резервно захранване.
На този фон технологията на батериите напредва, позволявайки на по-малки пакети батерии да съхраняват по-големи количества енергия, намалявайки разходите. Дори очакваният скок в капацитета е малко вероятно да бъде достатъчен, за да отговори на търсенето за балансиране на националните енергийни мрежи, според оценки на индустрията.
Прогнозираният капацитет на Aurora Energy Research примерно ще се увеличи до над 50 гигавата (GW) до 2030 г., което представлява инвестиции на стойност около 80 милиарда евро.
Това обаче все още не би могло да неутрализира дефицита, тъй като очакванията на индустриалната група Европейската асоциация за съхранение на енергия са, че ще са необходими 200 GW до 2030 г.
Възобновяемата енергия в по-широк план създава неприятности за някои инвеститори. Технически проблеми, проблеми с веригата за доставки, растящи разходи и битки за планиране в Европа изяждат печалбите на производителите на вятърни турбини.
Големите енергийни компании също са подложени на натиск от страна на акционерите да върнат фокуса си върху изкопаемите горива след възстановяването на цените на петрола след спад на търсенето, причинен от блокиране на пандемията.
Но съхранението на батерия предлага множество начини за печалби.
Един от начините е операторите на проекти да осигурят спомагателни договори от мрежови оператори, които им плащат, за да помогнат за балансирането на системата. Пазарът на капацитет сключва договори, например, за заплащане на генератори или собственици на батерии, за да бъдат на разположение, когато търсенето на електроенергия е високо.
Сега възобновяемото производство е по-голям дял от енергийния микс, нестабилността на цените също предлага перспектива за богата възвращаемост за търговците на енергийните пазари на едро.