fbpx

Европейската военна индустрия расте, но проблемите остават

В надпреварата за бързо и в голям обем производство на продукти Made in Europe, отбранителната индустрия на континента се справи добре, но смята, че правителствата трябва да отделят повече пари за цели, които надхвърлят краткосрочните нужди, свързани с войната в Украйна, коментира euractiv.fr.

Европейската отбранителна промишленост отбелязва увеличение на оборота си със 17%  през 2024 г., според данни на Асоциацията на европейската аерокосмическа и отбарнителна индустрия (ASD), което затвърждава тенденцията от миналата година.

Цифрите показват, че европейските отбранителни компании – включително тези в Обединеното кралство – са увеличили приходите си и през тази година, благодарение на войната в Украйна и необходимостта на тези, които я подкрепят, да възстановят резервите си.

Със завръщането в Белия дом на Доналд Тръмп, който не е склонен да подкрепя европейската сигурност и при несигурното бъдеще на Украйна, европейците трябва да погледнат по-напред в бъдещето, отвъд краткосрочните нужди, твърдят представителите на ASD.

„Увеличението от 17% се дължи главно на „краткосрочното попълване на резервите от боеприпаси, ракети, […]. Съвсем малко са средносрочните инвестиции в сложни високотехнологични системи“, казва Гийом Фори, главен изпълнителен директор на Airbus и президент на ASD. По-конкретно, възходящата тенденция „се дължи на усилията на европейските държави да засилят сигурността си и отбранителната си готовност в светлината на продължаващата война в Украйна“, пише ASD.

От дълго време индустрията иска от правителствата да се ангажират с по-големи договори и инвестиции, а не само с краткосрочни поръчки, свързани с Украйна. Повечето от тях смятат, че е от съществено значение да се увеличат производствените линии, служителите и запасите, да се модифицират веригите за доставки, за да бъдат по-независими от трети страни, и да се направи подготовката за други войни, по-специално чрез разработването на съвременните технологии.

Някои компании, като германската Rheinmetall, инвестираха милиарди евро от самото начало, благодарение на способността си за финансово маневриране.

По-малко фрагментираност, повече дългосрочност

Надеждата за мир (в Украйна) досега беше стратегия. Надеждата не е стратегия“, заявява Гийом Фори.

Ако отбранителната индустрия не играе своята роля и не предоставя помощ, европейските въоръжени сили няма да могат да изпълняват задълженията си за отбрана и възпиране“, казва Микаел Йохансон, главен изпълнителен директор на Saab и вицепрезидент на ASD.

Повече от две години след началото на войната „все още не са поети дългосрочни ангажименти за осъществяване на значителни инвестиции“, което води до несигурност при закупуването на големи количества взривни вещества, например.

Гийом Фори обяснява, че фрагментираността и конкурентността в европейската отбрана днес пречи за най-доброто използване на парите на данъкоплатците и призовава за по-добро усвояване на европейските пари и за възможни промени в правилата за конкуренция. „Настоящата индустрия, с нейната фрагментация, не е достатъчно конкурентна за парите, които данъкоплатците ѝ дават: при наличието на такава фрагментация, разходите за научноизследователска и развойна дейност са много неефективни […] Конкуренцията е важна, но също е важен и мащабът на разработваните проекти“, добавя той.

Създаването на големи национални компании обаче не е решението, добавя Микаел Йохансон и призовава за по-справедливо разпределение на производствените мощности и на фондовете на Европейския съюз на цялата му територия.

Досега планът на Европейската комисия е да насочва средства към държави-членки, които осъществяват съвместни дейности, за да подпомогне на отбранителните индустрии да увеличат производствения си капацитет, казва комисарят по отбраната Андриус Кубилиус.

Според оценките на Европейската комисия общият бюджет за отбрана на ЕС възлиза на 500 милиарда евро. Все още обаче не е ясен въпросът къде ще отидат парите и към кои страни, отрасли и проекти.

Микаел Йохансон също призовава за по-добър достъп до финансиране, особено от банките, които имат притеснения от участието си в отбраната, което се счита за неетично и нежизнеспособно от повечето финансови институции.

Въпреки че отбранителната индустрия все още изпитва затруднения с подбора на кадри, заетостта се е увеличила с 8% спрямо предходната година, според ASD. През 2022 г. ръстът на заетостта в сектора е била 5,2%. Близо 4 милиона души днес работят в отбранителната индустрия на континента.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"