fbpx

Европейският бизнес обяви, че драматично губи предимството си, иска задълбочаване на единния пазар

Европейската асоциация на производителите на автомобили (ACEA) заедно с още над 20 водещи индустриални сектори в Европа се обединиха под общ призив за задълбочаване на единния пазар, тъй като натискът върху европейската конкурентоспособност продължава да расте.

В съвместното писмо се подчертава необходимостта ЕС да се справи с бариерите в своя единен пазар, за да насърчи иновациите, инвестициите и икономическия растеж. Премахването на регулаторните бариери, засилването на трансграничната търговия и опростяването на процесите за съответствие са само част от препоръките*, към които се призовава в изявлението.

Предоставяйки гледната точка на европейската автомобилна индустрия, генералният директор на ACEA Сигрид де Врис отбелязва, че разгръщането на потенциала на единния пазар на Европа „може да гарантира, че критични индустрии като производството на електрически превозни средства процъфтяват в лицето на все по-ожесточената конкуренция от Китай и САЩ“.

В писмото се обръща внимание, че след два века в авангарда на технологичното развитие и иновациите, през последните две десетилетия Европа драматично губи своето предимство. САЩ и Китай растат по-бързо, което ги поставя в изгодна позиция за създаване на повече просперитет и по-зелено и по-напреднало цифрово бъдеще, докато конкурентоспособността на ЕС продължава да избледнява.

Заявява се, че с промяната на геополитиката политиците в Европейската комисия и държавите-членки на ЕС все повече се фокусират върху картографирането на стратегическите зависимости, предвиждането на уязвимостите, засилването на автономността и намаляването на риска. За бизнес общността обаче трябва да има баланс между тези съображения и насърчаването на безпроблемна търговия в рамките на ЕС.

Европейските индустриалци констатират, че през последното десетилетие улесняването на трансграничната бизнес дейност в държавите членки не било сред основните приоритети на политиците. Пренебрегнати са били правилното, систематично прилагане на правилата на единния пазар и пълното хармонизиране на регулаторната рамка в ключови области като околна среда, енергетика, цифрови и телекомуникации, сигурност, здравеопазване, банково дело и капитал. Пречките, отбелязани от бизнес общността – включително стартиращи фирми и МСП – остават неразрешени, без ясна процедура или управленска структура за отстраняването им.

В резултат на това все по-сложната и фрагментирана регулаторна среда става все по-малко привлекателна за инвестиране, което е пречка пред бързото разрастване на компаниите в ЕС. Затова, изтъква писмото, не е изненадващо, ситуацията в момента води до по-малко преки чуждестранни инвестиции, по-бавен растеж и по-малко фискално пространство за правителствата, изостряйки кризата с разходите за живот, която сега се усеща от много европейски граждани.

Подчертава се, че добре функциониращият единен пазар е незаменим за стимулиране на повече инвестиции и иновации в Европа, финансиране на социалното осигуряване, финансиране на качествено образование и предприемане на допълнителни мерки за климата.

*Европейският бизнес призовава за задълбочаване на Единния пазар на ЕС и подновяване на динамиката на европейската интеграция, правейки няколко препоръки:

  1. Подновяване на динамиката на европейската интеграция
  2. Формулиране на водеща цел с хоризонт 2030 година
  3. Премахване на всички трансгранични бариери пред търговията на единния пазар
  4. Възприемане на холистичен подход към конкурентоспособността
  5. Рационализиране на дейностите в публичните администрации за задълбочаване и по-добро прилагане на единния пазар
  6. По-често взаимодействие с бизнес общността



Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"