fbpx

Фалитите на предприятия ще скочат в целия свят през следващата година

Според проучване на Allianz Trade заради енергийната криза и повишаването на лихвите в много отрасли ще се наблюдава задълбочаване на трудностите. Увеличаването на фалитите ще бъде още по-забележимо, тъй като те се задържаха на изкуствено ниско ниво по време на пандемията Ковид-19, се посочва в анализ на Les Echos*.

Следващата година обещава да бъде особено трудна за предприятията. Според последните прогнози на Allianz Trade, публикувани в четвъртък, броят на фалитите, които вече започнаха да се увеличават през тази година след рязък спад по време на пандемията Ковид-19, ще се ускори още повече през 2023 г. в международен мащаб.

В доклада си „Бизнес рискът се завръща“, застрахователят очаква увеличение на броя на фалитите на фирми с около 19% през 2023 г. в сравнение с тази година, след един ръст от 10% през 2022 година. „Тези две значителни увеличения трябва да върнат броя на фалитите над предпандемичните им нива още през следващата година“, се казва в изследването.

Европа е особено засегната

Европа ще бъде особено засегната през следващите две години. В отделните страни броят на фалитите ще се увеличи, както следва: Франция (+46% през 2022 г.; +29% през 2023 г.), Великобритания (+51%; +10%), Германия (+5%; +17%) и Италия (-6%; +36%). „Регионът като цяло ще надхвърли равнището на фалитите от преди пандемията още от края на 2022 г. (+5%)“, пишат авторите на доклада.

Годишен ръст на фалитите на предприятия
Източник: Allianz Research

Китай, чиято икономика остава притисната от прекалено рестриктивната политика на „нулев Ковид“, ще отбележи ръст от 15% на фалитите през следващата година. Увеличението ще бъде още по-голямо в Съединените щати (+38% през 2023 г.).

„Удар върху рентабилността“

Облаците над мениджърите на компаниите се сгъстяват. Опасността от световна рецесия се очертава на фона на проточващата се война в Украйна. Според Allianz Trade основната заплаха, произтичаща от този конфликт, е инфлацията, провокирана от безпрецедентна енергийна криза. Това нанася „удар върху рентабилността“, който е особено видим в Европа. Той засяга най-силно енергоемките отрасли като производството на хартия, металургията, производството на машини и оборудване, минната индустрия.

Друг източник на безпокойство е повишаването на лихвените проценти, свързано със затягането на паричната политика от страна на централните банки. „Ръстът на лихвите ще продължи през първата половина на 2023 г., успоредно с увеличаването на заплатите. В Европа ударът ърху печалбите на компаниите трябва да е равен на този, понесен от тях по време на Ковид кризата, а именно спад от 4 пункта“, смятат в Allianz Trade. Големите парични резерви на компаниите досега позволяваха смекчаването на удара, но „най-лошото тепърва предстои“, се посочва в доклада.

Прогноза за ръста на фалитите на фирмите през 2023 година. В сравнение с нивото им от 2019 година, в %
Източник: Allianz Research

Освен енергоемките компании, всички отрасли – строителство, транспорт, телекомуникации, търговия и др. – ще бъдат засегнати от това едновременно увеличение на лихвите и заплатите. Като това става в условията на забавяне на икономическия растеж“, казва Ана Боата, директор на икономическите изследвания в Allianz Trade.

Над 6000 предприятия ще бъдат спасени във Франция

Според специалиста по кредитно застраховане, държавната подкрепа ще бъде единственият начин да се избегне по-мащабна вълна от фалити. „Настоящата бюджетна подкрепа намалява ръста на фалитите с най-малко 10 пункта през 2022 г. и 2023 г. във всички по-големи европейски икономики“, се казва в доклада. Allianz Trade дава пример с Франция, където благодарение мерките за държавна подкрепа ще бъдат спасени 6700 компании през 2022 г. и 2023 година.

Но ако енергийната криза се задълбочи, ръстът на фалитите в Европа може да достигне +25% през 2023 г., което е най-голямото годишно увеличение от 2009 г. насам. Тогава държавната помощ ще трябва да се увеличи до 5% от БВП средно в Европа, за да поеме удара, въпреки затягането на паричната политика.

*Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"