Вече са налице предпоставки цените да падат, благодарение на компенсациите за скъпия ток, но този процес трябвало да се ускори заради амбициите ни да влезем още догодина в еврозоната.
Това коментира, цитиран от „Сега“ председателят на АИКБ Васил Велев след срещата на работодателските организаци с премиера Гълъб Донев и министри от служебния кабинет. Темата бе как да бъде овладяно поскъпването на хранителните стоки.
„Ако чакаме естествения ход на произведените през януари месец стоки с по-малко разходи на ток да стигнат до магазините, това ще се случи чак през март. Трябва да ускорим този процес„, коментира още Велев и призова фирмите по-бързо, авансово да намалят цените за сметка на печалбата.
От своя страна председателят на БТПП Цветан Симеонов подчерта, че не е работа на работодателските организации „да се грижат за цените“, макар че високата инфлация вредяла и на бизнеса. „Не трябва обаче и държавата да въздейства с административни мерки. Ако административното въздействие беше добра практика, социализмът щеше да оцелее, нямаше да се провали„, отбеляза шефът на БТПП.
„Подкрепяме намерението да се дава гласност за онези сектори с големи, необосновани разлики в цените от прозводителя до крайния потребител. Трябва обаче Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията да проявят повече активност, защото в обществото има усещане не само за нелоялни търговски практики, но и за картелни споразумения за някои стоки. Тези органи трябва да си свършат работата„, коментира още Симеонов.
Иначе за пореден път работодателите призоваха фирмите да свалят цените като калкулират по-големите компенсации за ток от Нова година, но са поставили пред премиера въпроса въпроса дали и след 31 март ще продължат компенсациите за тока на небитовите потребители.
От АИКБ изтъкват, че благодарение на тази мярка през последното тримесечие на 2022 г. фирмите са увеличили възнагражденията с 16%.