Fitch намали перспективата си за суверенния кредитен рейтинг на Китай до отрицателна, позовавайки се на рискове за публичните финанси, тъй като икономиката е изправена пред нарастваща несигурност при преминаването си към нови модели на растеж, съобщава Ройтерс.
Понижаването на перспективата следва подобния ход на Moody’s от декември и идва, когато Пекин активизира усилията си да стимулира слабото възстановяване след COVID с фискална и парична подкрепа.
„Ревизията на перспективите на Fitch отразява по-предизвикателната ситуация в публичните финанси на Китай по отношение на двойния удар от забавянето на растежа и по-големия дълг“, изтъква Гари Нг, старши икономист на Natixis Asia-Pacific. По думите му това не означава, че Китай скоро ще изпадне в неплатежоспособност, но е възможно да видим кредитна поляризация в някои LGFV (инструменти за финансиране на местното правителство), особено след като провинциалните правителства виждат по-слабо фискално здраве.
Fitch очаква дългът на централното и местното правителство на Китай да нарасне до 61,3% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2024 г. от 56,1% през 2023 г. – явно влошаване от 38,5% през 2019 г.
В същото време рейтинговата агенция очаква общият държавен дефицит на Китай – който покрива инфраструктурата и друга официална фискална дейност извън основния бюджет – да нарасне до 7,1% от БВП през 2024 г. от 5,8% през 2023 г., най-високото ниво от 8,6% през 2020 г. когато строгите ограничения на COVID в Пекин натежаха тежко на икономиката.
Fitch прогнозира, че икономическият растеж на Китай ще се забави до 4,5% през 2024 г. от 5,2% миналата година, докато Международният валутен фонд очаква БВП на Китай да нарасне с 4,6% тази година.
Предупреждението за рейтингите идва въпреки временните признаци, че китайската икономика намира своята опора. Фабричната продукция и продажбите на дребно надминават прогнозите през януари-февруари, след по-добри от очакваното показатели за износ и потребителска инфлация. Тези данни подкрепиха надеждите на Пекин, че може да постигне това, което анализаторите описаха като амбициозна цел за растеж на БВП от около 5,0% за 2024 г.
Планираното издаване на съкровищни облигации сигнализира за желанието на Пекин да поеме по-голям дял от тежестта за постигане на целите за растеж, докато местните правителства се борят да се справят с по-бавните фискални приходи и намалените продажби на земя.
„Ревизията на Fitch отразява фундаменталната загриженост относно фискалното здраве на Китай и способността му да стимулира растежа в дългосрочен план“, казва Дан Уанг, главен икономист на Hang Seng Bank China, цитиран от Ройтерс, и продължава – „с изоставащите частни инвестиции, държавното финансиране стана още по-важно за стимулиране на растежа, било то по отношение на разходите за инфраструктура или във фондовете за насочване на местните власти за високотехнологични индустрии.“
Министерството на финансите на Китай заяви след съобщението, че съжалява за решението на Fitch за рейтингите, обещавайки да предприеме стъпки за предотвратяване и разрешаване на рисковете от дълга на местното правителство.
„В дългосрочен план поддържането на умерен размер на дефицита и доброто използване на ценни дългови средства е от полза за разширяване на вътрешното търсене, подкрепа на икономическия растеж и в крайна сметка поддържане на добър държавен кредит“, се казва в изявление на министерството.