fbpx

Г7 напът да постигнат съгласие за ценови таван на руския петрол

Очаква се финансовите министри от Г7 да утвърдят плановете си за налагане на таван на цените на руския петрол, целящ намаляване на приходите за войната на Москва в Украйна, но в същото време и да се запазят доставките на суровината, за да се избегнат скокове на цените, съобщава Ройтерс.

Министрите от клуба на богатите индустриални демокрации трябва да се срещнат виртуално, като се смята, че вероятно да разпространят комюнике, което излага техните планове, допълва акенцията.

Вероятно е да има сделка“, изтъква представител на европейска страна от Г7, цитиран от Ройтерс, добавяйки, че не е ясно колко подробности ще бъдат разкрити относно нивото на тавана на цените за барел, над което спазващите го страни ще отказват застраховка и финансиране на руския суров петрол и товари с нефтопродукти.

Въпреки намаляващите обеми изнасян петрол от Русия, нейните приходи през юни са се увеличили със 700 милиона долара спрямо май поради покачването на цените, съобщава Международната агенция по енергетика миналия месец.

През юни западните лидери постигнаха съгласие да проучат таван, за да ограничат с това колко рафинериите и търговците могат да плащат за руския суров петрол. В същото време Москва заяви, че няма да спазва този таван и може да го осуети, като доставя петрол на държави, които също не се съобразяват с мярката.

Изтъквайки, че Г7 се състои от Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Съединените щати, някои служители в блока заявяват, че таванът се нуждае от по-широка подкрепа и поставиха под въпрос дали може да бъде успешен без участието на големите потребители на петрол Китай и Индия, които едва ли ще одобрят плановете.

Други огт Г7 обаче отбелязват, че Китай и Индия са изразили интерес да купуват руски петрол на още по-ниска цена в съответствие с тавана.

Министерството на финансите на САЩ изразява опасения, че ембаргото на ЕС може да предизвика борба за алтернативни доставки, като глобалните цени на суровия петрол достигнат до 140 долара за барел, и насърчава ценовата граница от май като начин да се поддържа потокът на руския суров петрол.

Цените на руския петрол се повишиха в очакване на ембаргото на ЕС, като суровият петрол Urals се търгува с отстъпка от 18 до 25 долара за барел спрямо референтния суров петрол Brent, което е спад от досегашната отстъпка от 30 до 40 долара.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"