Европейските цени на газа скочиха с 30% в началото на днешната бордова търговия, след като Русия обяви, че „Северен поток 1“ ще остане затворен за неопределено време, съобщава Ройтерс.
Референтната цена на газа скочи до 272 евро за мегаватчас (MWh) при отварянето на пазара. Октомврийските фючърси на нидерландския хъб TTF се покачиха до 256 евро за MWh, което е с почти 400% по-високо от преди година.
„Доставките са трудни за осигуряване и става все по-трудно и по-трудно да се замени всяко едно количество газ, което не идва от Русия“, заявява Джейкъб Мандел, старши сътрудник по стоките в Aurora Energy Research, цитиран от агенцията.
Твърде високите разходи за електроенергия са принудили някои особено енергоемки индустрии, включително производителите на торове и алуминий, да намалят производството и карат правителствата на ЕС да налеят милиарди евро в схеми за подпомагане на домакинствата, обобщава агенцията.
Министрите на енергетиката на страните от ЕС трябва да се срещнат на 9 септември, за да обсъдят варианти за овладяване на растящите цени на енергията, включително тавани на цените на газа и спешни кредитни линии за участниците на енергийния пазар.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви в неделя, че Германия, най-големият потребител на газ в Европа, се е подготвяла за пълно спиране на доставките на газ. Страната е във втора фаза на триетапен авариен газов план. Третата фаза ще доведе до известно нормиране на индустрията.
В надпреварата си за алтернативни доставки на газ Германия бързо инсталира временни терминали за втечнен природен газ (LNG), за да може да получава газ от производители, като планира да изгради постоянни съоръжения за LNG.
Норвегия, основен европейски производител на газ, също изпомпва повече гориво на европейските пазари.
Глобалният пазар на втечнен природен газ вече е ограничен, тъй като световната икономика изсмука доставките при възстановяването от пандемията, дори преди кризата в Украйна да добави нови предизвикателства.
Клаус Мюлер, президент на енергийния регулатор на Федералната мрежова агенция на Германия, заяви през август, че дори ако германските газови складове са пълни на 100%, те ще се изпразнятдва месеца и половина, ако руските газови потоци бъдат спрени напълно. Складовите мощности в Германия вече са запълнени с около 85%, докато съоръженията в цяла Европа достигнаха целта от 80% миналата седмица.
Въпреки че руският газ все още тече към Европа през Украйна, макар и на намалени нива, анализатори казаха, че тези доставки също могат да станат жертва на конфликта.
„Изместваме фокуса към газа, който продължава да тече към Европа през Украйна“, казва Джеймс Хъкстеп, газов анализатор за EMEA в S&P Global Platts, в публикация в Twitter, добавяйки, че е „само въпрос на време …“ преди и тези количества да започнат прекъсвания.