Трансадриатическият тръбопровод (TAP) трябва да се разглежда като важен партньор в осъществяването на целите на Европейската зелена сделка и Парижкото споразумение, като потенциален доставчик за ЕС на неутрални по отношение на въглерода енергийни ресурси като водород и биометан. Това е заявил в ексклузивно интервю за информационна агенция „Trend“ управляващият директор на TAP – Лука Скиепати, пише Blacksea-Caspia.
„Нашата цел е да приспособим TAP за транспортиране на водород. Ние активно оценяваме степента, в която е технически възможно да използваме съществуващата инфраструктура за транспортиране на смес от природен газ и водород. За тази цел е разработена пътна карта, която ще ни позволи да се подготвим за транспортирането на такива смеси в средносрочен и дългосрочен план, включително други видове „възобновяеми газове“, подчертава Скиепати.
Той също така припомня, че предварителното проучване, проведено през 2021 година е потвърдило техническия потенциал на TAP за бъдещо транспортиране на смес от природен газ и водород. Този резултат отваря перспективи за по-нататъшно адаптиране на газопровода към изискванията на енергийния преход.
„В момента изпитваме материалите на тръбопроводите в международна лаборатория. Резултатите за материалите на морските подводни тръбопроводи се очакват да излязат през четвъртото тримесечие на тази година. Въз основа на тези данни, TAP ще оцени резултатите и ще определи необходимостта от допълнителни изпитвания през 2025 година. Ние също така през тази година започнахме анализ на пропуските при надземните инсталации, който ще продължи и през следващата година. Освен това TAP участва в съвместния отраслов проект „H2Pipe“, който има за цел да разработи първите в света наставления за транспортиране на водород през съществуващи и нови морски подводни тръбопроводи“, отбелязва още управляващият директор.
Припомняме, Трансадриатическият газопровод, който е европейската част на Южния газов коридор, доставя годишно 8 милиарда кубически метра газ за Италия и не по-малко от по един милиард кубически метра газ за Гърция и България. Доставките на азербайджански природен газ за Европа по Южния газов коридор започнаха в края на 2020 година. Чрез Трансадриатическият газопровод (TAP) Азербайджан изнася своя природен газ за европейския пазар по тръбопровод за първи път в историята.