През първата половина на годината „Газпром“ е намалила добива на газ с 25%, до 179,45 милиарда кубически метра, се посочва в отчета на компанията, цитиран от ТАСС.
Добивът на природен и съпътстващ газ на компанията през първото полугодие на миналата година възлиза на 238,46 млрд. куб. м. Това намаляване се обяснява от ръководството с „приемането на политически мотивирани решения в редица страни, насочени към отказ от внос на руски газ.“
Добивът на нефт и газов кондензат през първото полугодие се е увеличил с 8,8%, до 36,31 млн. тона. „Увеличаването на производството на течни въглеводороди от групата Газпром се дължи главно на изпълнението на програмите за производствени сондажи и въвеждането в експлоатация на нови кладенци, както и въвеждането в експлоатация на производствени мощности като част от изпълнението на проекти за развитие на участъци 2, 4, 5 от Ачимовските находища на Уренгойското находище“, се казва още в доклада.
В същото време доставките на газ за газотранспортната система на компанията в Руската федерация през първата половина на годината са намалели с 12% и възлизат на 286,7 милиарда кубически метра. м газ (за същия период на 2022 г. – 328,8 млрд. куб. м). Намалението на показателя в сравнение с нивото от предходната година се дължи главно на намаляване на обема на доставките на газ извън Руската федерация за европейски страни извън ОНД и намаляване на обема на инжектиране на газ в подземни газови хранилища, става ясно още от доклада.
Компанията е доставила 166 млрд. куб. м през първата половина на 2023 г. м газ за вътрешния и външния пазар, което е с 26,5% по-малко от същия период на 2022 г., когато доставките са били 225,7 млрд. куб. метра
„Потреблението на газ през отчетния период е повлияно от метеорологичните, икономически и геополитически фактори. Забавянето на икономическата активност в Европа допринесе за поддържане на потреблението на газ на ниски нива. В същото време търсенето на руски газ в този регион също беше повлиян от геополитически фактори и висока запълненост на европейските подземни газови хранилища“, се казва в доклада.
Доставките на газ по тръбопроводи за Китай през първата половина на 2023 г. по искане на китайската страна редовно надвишават договорните задължения, изтъкват от Газпром.
В същото време ситуацията на руския газов пазар през първата половина на тази година „се характеризираше с малко по-меки температурни условия както през зимата, така и през пролетта и лятото в сравнение със същия период на 2022 г.“, отбелязва още документа.
През шестте месеца на 2023 г. „Газпром“ изпомпва 18,7 милиарда кубически метра в подземни газови хранилища. (23,8 милиарда кубически метра година по-рано), добивът възлиза на 21,6 милиарда кубически метра (21,3 млрд. куб. м за същия период на 2022 г.). Компанията е създала оперативен резерв от 72,842 милиарда кубически метра газ до сезона на добив 2023/2024 г., става ясно още от отчета.