fbpx

Газпром увеличи транзита към Европа

Руската компания Газпром е резервирала транзитен капацитет от 65,20 милиона кубически метра за 16 май през входната точка Суджа, съобщи операторът на газопреносната система на Украйна, цитиран от Ройтерс.

Това е увеличение на доставките, сред като за неделния ден капацитетът е бил 62,69 млн. куб. м.

Междувременно агенция Блумбърг съобщи по информация на свои източници, че Европейският съюз е готов да предложи на своите вносители на газ решение за избягване на нарушаване на санкциите при закупуване на гориво от Русия и все пак ефективно да удовлетвори исканията на президента Владимир Путин за плащане в рубли.

В новите насоки за плащанията за газ Европейската комисия планира да изиска компаниите да направят ясно изявление, че считат задълженията си за изпълнени, след като платят в евро или долари, в съответствие със съществуващите договори. При това положение правителствата ще са наясно, че насоките не пречат на компаниите да открият сметка в „Газпромбанк“ и ще им позволи да купуват газ в съответствие със санкциите на ЕС след нахлуването на Русия в Украйна.

Припомняме, този нов момент променя схемата, въведена с указа на президента Путин. По силата му, държавите от ЕС, внасящи газ от Русия, трябваше да открият по две нови сметки в Газпромбанк – валутна (по силата на договора) и рублева. След като преведат съответните суми във валутната сметка, те губеха контрола върху парите, без да се счита от Газпром, че плащането е извършено. Това става факт, едва след като банката служебно превалутира превода по курса на руската централна банка, направи служебен превод към рублевата сметка и изпрати така получената сума на Газпром, без да има гаранции тези действия в какъв срок ще бъдат извършени, както и за адекватността на курса, по който ще се превалутират извършените плащания.

Припомня се, че ЕК обаче все още не е уточнила дали наличието на сметка в рубли е в съответствие с разпоредбите на ЕС. Преди това официални лица от комисията посочиха, че откриването на такава сметка би нарушило санкциите.

За момента България и Полша са със спрени газови доставки, тъй като падежите им за плащане към Газпром са с най-ранни дати в ЕС. Предстои това да се случи и с останалите страни от съюза, като ЕК иска да намери решение преди навлизането в този период.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"