fbpx

Геополитическите рискове и вредата им за икономиките и цените на активите

Глобалните геополитически рискове остават високи, което поражда опасения относно потенциалното им въздействие върху икономическата и финансовата стабилност, се изтъква в анализ, публикуван в блога на Международния валутен фонд…

Сътресения като войни, дипломатическо напрежение или тероризъм могат да попречат на трансграничната търговия и инвестиции. Това може да навреди на цените на активите, да засегне финансовите институции и да ограничи кредитирането на частния сектор, което ще натежи върху икономическата активност и представлява заплаха за финансовата стабилност.

Такива рискове са предизвикателство за инвеститорите да определят цената им поради уникалното им естество, рядко срещане и несигурна продължителност и обхват. Това може да доведе до остри пазарни реакции, когато се материализират геополитически шокове.

Последният Доклад за глобалната финансова стабилност на МВФ показва, че цените на акциите са склонни да намаляват значително по време на големи геополитически рискови събития, предизвикващи по-чести новини, в които се споменава неблагоприятно геополитическо развитие и свързани рискове. Средният месечен спад е около 1 процентен пункт в различните страни, въпреки че е много по-голям от 2,5 процентни пункта в нововъзникващите пазарни икономики.

От различните видове големи геополитически рискови събития международните военни конфликти засягат най-тежко акциите на нововъзникващите пазари, вероятно поради по-сериозни икономически сътресения в сравнение с други събития. В тези случаи средният месечен спад в доходността на акциите е значителните 5 процентни пункта, два пъти повече, отколкото при всички други видове събития.

Повишените геополитически рискове могат да засегнат и публичния сектор, тъй като икономическият растеж се забавя и правителствата харчат повече. Следователно държавните рискови премии – измерени чрез цените на кредитните деривати, които предпазват от неизпълнение – често се увеличават след геополитически събития средно с около 30 базисни пункта за развитите икономики и 45 базисни пункта за нововъзникващите пазарни икономики. Такива финансови напрежения са особено значителни в нововъзникващите пазарни икономики, където премиите се увеличават до четири пъти повече.

Трансгранично разпространение

Геополитическите рискови събития могат също да се разпространят към други икономики чрез търговски и финансови връзки, увеличавайки риска от зараза. Стойностите на акциите се понижават средно с около 2,5 процента след участието на страна от основен търговски партньор в международен военен конфликт. По същия начин премиите за суверенен риск се повишават, когато търговските партньори участват в геополитически рискови събития и ефектът е поне два пъти по-голям за нововъзникващите пазарни икономики с висок публичен дълг спрямо икономическото производство, ниска адекватност на международните резерви и слаби институции, както показва главата.

Повишената несигурност е ключов канал за реакциите на цените на активите. Геополитическите сътресения са склонни да повишават макроикономическата несигурност за няколко месеца. Инвеститорите обаче осъзнават тези рискове и изискват компенсация за притежаването на акции, които могат да се представят по-зле, когато бъдат ударени от шок.

В крайна сметка внезапен спад в цените на активите може да натежи върху банковите и небанковите финансови институции с потенциални последици за по-широката финансова система и реалната икономика. Например, банките са склонни да ограничават отпускането на заеми, а инвестиционните фондове са изправени пред по-ниска възвръщаемост и повишен риск от обратно изкупуване, когато са изложени на геополитически рискови събития.

Намаляване на рисковете

Въпреки че може да изглежда, че глобалната икономика и финансовите пазари редовно се преобръщат от непредсказуеми и дори безпрецедентни събития, все още има много, което финансовият сектор и онези, които са натоварени да го пазят, могат да направят, за да защитят финансовата стабилност.

Финансовите институции и техните регулатори трябва да разпределят адекватни ресурси за идентифициране, количествено определяне и управление на геополитическите рискове. Например чрез стрес-тестове и други анализи, които включват как е вероятно тези рискове да взаимодействат с финансовите пазари.

Освен това финансовите институции трябва да притежават достатъчно капитал и ликвидност, които да им помогнат да понесат потенциални загуби от геополитически рискове. Нововъзникващите пазари и развиващите се икономики трябва да доразвият и задълбочат финансовите пазари, за да помогнат на инвеститорите да управляват рисковете. И накрая, тъй като страните с по-слаби буфери са особено уязвими на геополитически сътресения, достатъчно пространство за фискална политика и адекватни международни резерви биха могли да им помогнат да се защитят по-добре срещу подобни смущения.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"