Германия се съгласи да подпише тлъст чек на американския производител на полупроводници Intel, увеличавайки субсидията за изграждането в страната на голям завод на почти 10 милиарда евро, с около 3 милиарда повече от предвиденото. Субсидията „се увеличава от 6,8 милиарда на 9,9 милиарда евро“, каза правителствен източник, макар че коалиция на Олаф Шолц беше разделена по въпроса, пише Сapital.fr.
Обявено през март 2022 г., изграждането на завода в Магдебург, което трябваше да стартира през първата половина на годината, все още не е започнало, като Intel се оправдава с допълнителните разходи, свързани с инфлацията. Този обект ще осигури „голямо разширяване на производствения капацитет на Intel в Европа“, заяви Пат Гелсингер, главен изпълнителен директор на американската компания, приветствайки жеста на германското правителство. Субсидията ще представлява почти една трета от цялата инвестиция за този проект, който сега се оценява на около 30 милиарда евро, срещу 17 милиарда, обявени през миналата година. Това ще бъде „най-голямата инвестиция, правена някога от чуждестранна компания в Германия“, се похвали министърът на икономиката и климата Роберт Хабек, който положи големи усилия за увеличаването на субсидията.
Въпросът се превърна в политическо премерване на силите между природозащитника Хабек и либералния министър на финансите Кристиан Линднер. Промените не трябва да се правят за сметка на данъкоплатците, каза ковчежникът на правителството. „Няма повече пари в бюджета“, отсече той в началото на юни. Коалицията на Олаф Шолц изпитва големи затруднения да закърпи бюджета за 2024 година. След отпускането на колана поради пандемията, последвано от масивната помощ за домакинствата и бизнеса срещу инфлацията, обещаното връщане към бюджетната ортодоксалност предизвиква напрежение.
Бъдещият завод в Магдебург, на 150 км западно от Берлин, е водещият проект от големия план на Intel за производство на електронни чипове в Европа, наред с други инвестиции във Франция, Ирландия, Германия и Полша. Intel обяви през 2022 г. програма за инвестиции, които могат да достигнат до 80 милиарда евро, в рамките на десет години.
Надпревара за субсидии
Германският завод се вписва в рамките на „Chips Act“, програмата на Европейския съюз за достигане на 20% от световния пазар на полупроводници през 2030 г., което означава учетворяване на сегашното производство. Европейският план предвижда мобилизирането на общо 43 милиарда евро публични и частни инвестиции. Целта на ЕС е да си върне мястото до Азия и Америка в тази стратегическа промишленост.
Германия иска да бъде лидерът на този процес, насочен към засилването на европейския суверенитет. Заводът в Магдебург трябва да създаде около 3000 работни места и още „десетки хиляди“ сред доставчиците и подизпълнителите. Важността на тези инвестиции е още по-голяма, тъй като водещата европейска икономика, която навлезе в рецесия в началото на годината, се съмнява в своя икономически модел и се стреми да положи основите на едно възраждане.
Чекът за Интел може да качи наддаванията на другите чуждестранни инвеститори. Германия иска да отмъкне първия европейски завод на тайванската компания TSMC – един от най-големите световни производители на чипове. Водят се разговори за изграждането му в района на Дрезден, водещият регион на европейската микроелектроника, наричан вече „Silicon Saxony“. За да останат в надпреварата с индустриалните иновации, Европейският съюз като цяло и държавите-членки харчат, без да смятат, като по този начин се опитват да се съревновават с огромните инвестиции, отпуснати от САЩ в подкрепа на тяхната зелена индустрия.
Тази стратегия предизвиква противоречиви мнения сред икономистите и сред политическата класа. „Нашата конкурентна слабост в сравнение със Съединените щати не е размерът на субсидиите или бюджетите, а тяхната ефективност и гъвкавостта, с която използваме наличните средства“, критикува германският финансов министър. „Защо да даваме пари на такива печеливши компании?“, му приглася икономистът Райнт Гроп, президент на Института за икономически изследвания в Хале. Десет милиарда евро субсидии, „трудно е да се повярва“, коментира всекидневникът Süddeutsche Zeitung, отбелязвайки: „Държавата субсидира всяко създадено работно място с един милион евро“.