Германия е водеща по отношение на организацията на труда. Наскоро приключи мащабен експеримент за четиридневната работна седмица, който показа изненадващи резултати. 73% от участващите компании не искат да се върнат към традиционната петдневна седмица. Това проучване, проведено сред фирми с разнообразна дейност, потвърждава тенденция, наблюдавана в други европейски страни като Великобритания, Испания и Португалия, пише journaldeleconomie.fr.
Германският експеримент, започнал в края на 2023 г., се основава на модела „100-80-100“: 100% от заплатата за 80% от работното време, като същевременно се запазва 100% от производството. Тази концепция, популяризирана от организацията 4 Day Week Global, вече се е доказала другаде, особено във Валенсия в Испания. Германският експеримент се проведе в две фази:
- Първа фаза от шест месеца, посветена на анализ и оптимизиране на трудовите процеси
- Втора фаза от шест месеца с ефективно прилагане на четиридневната седмица
Противно на общоприетото схващане, четиридневната седмица не означава задължително затварянето на офиса в петък. Проучването изследва различни методи на прилагане, като някои компании избират ротация на почивните дни, други – 4,5 дни работна седмица. Тази гъвкавост при внедряването позволи на компаниите да я приспособят към своите специфики.
Запазване на производителността и повишаване на благополучието
Един от ключовите моменти на изследването се отнася до производителността. Резултатите показват, че като цяло тя се запазва, а дори в определени случаи леко се повишава. Тази констатация се обяснява по-специално с оптимизирането на трудовия процес:
- 60% от компаниите са намалили честотата и продължителността на заседанията
- 25% са интегрирали нови цифрови инструменти за повишаване на ефективността
Разбирането на работниците за производителността също се е подобрило, както и темпът им на работа, въпреки увеличаването на натоварването, което се възприема като не толкова значително. Това показва, че намаляването на работното време може да повиши ефективността и концентрацията.
Освен върху производителността, проучването се съсредоточава и върху благополучието на работниците. Резултатите са красноречиви:
Тези цифри отразяват по-добро качество на живот на работното място, с намаляване на стреса и повишаване на мотивацията. Служителите също казват, че спят средно с 38 минути повече на седмица и се занимават повече с физически дейности. Повишаването на благополучието също има положително въздействие върху лоялността, като с 8% се увеличава делът на хората, които желаят да останат във фирмата.
Към нова ера на труда в Германия
Германското проучване предизвиква реакции сред работодателите. Мощната работодателска асоциация BDA, макар че не се обяви за всеобщо намаляване на работното време, подчертава важността на гъвкавостта и оптимизацията на процесите. Акцентът се поставя върху преговорите между предприемачите и служителите за намиране на решения, които могат да бъдат приспособени към всяка отделна ситуация.
Като предприе тозе мащабен експеримент, Германия изпраща силен сигнал: светът на труда се променя. Четиридневната седмица далеч не е утопия, а се представя като надеждна и жизнеспособна алтернатива за подобряване на резултатите на предприятията, като същевременно допринася за увеличаването на благополучието на служителите.
Този опит чрез своя мащаб предоставя солидни аргументи в полза на новия модел. Той може да вдъхнови и други страни да направят първата крачка, проправяйки пътя за революция в организацията на труда както в европейски, така и в световен мащаб.