В продължение на дълги години океаните бяха пренебрегвани по време на срещите на политическите лидери по въпросите на опазването на околната среда. Те обаче играят първостепенна роля за регулирането на климата. В резултат на климатичното затопляне и човешката дейност те се намират в сериозна опасност, пише France 24.
14,4ОС
Това е средната температура на океаните през 2020 г. според Американската агенция за наблюдение на океаните и атмосферата (NOAA), което е нов рекорд. За сравнение тя е била 13,8ОС преди 20 години.
8,15 pH
Това е нивото на киселинност на океаните в настоящия момент. От 22 века насам то не е било никога толкова ниско, според Световната метеорологична организация (СМО). Обяснението е просто. Като поглъщат въглеродния диоксид (СО2) от атмосферата, океаните се окисляват. Проблемът е, че оптималните условия на живот в моретата изискват киселинност поне 8,25 pH.
4,4 мм/годишно
Това е средната скорост на покачване на морското равнище през 2021 г. според Междуправителствената група експерти по проблемите на климата (GIEC). Тя се увеличи от 2,1 мм средногодишно за периода 1993-2002 г. до 4,4 мм средногодишно за периода 2013-2021 г.
34%
Това е процентът на запасите от най-експлоатираните видове риба по оценки на Организацията на ООН по прехраната и земеделието (ФАО). При такъв процент видовете не могат повече да се възпроизвеждат. За останалите 56% нивото на улов вече е достигнало до своя „приемлив максимум“.
3%
Това е делът на морския транспорт в отделянето на парникови газове в света, според Висшия институт по икономика на моретата (ISEMAR). За сравнение делът на въздушния транспорт е 2%.
17%
Това е количеството на морските животни (риби, безгръбначни, бозайници), които могат да изчезнат до 2100 г., ако отделянето на СО2 запази сегашния си темп, предупреждава през 2019 г. американското списание PNAS. Ако светът успее да задържи затоплянето под 2ОС, този процент ще бъде сведен до 5%.
99%
Това е процентът от кораловите рифове, които са осъдени на изчезване поради климатичното затопляне, според изследване публикувано на 1 февруари в списание PLOS Climate. Макар че покриват едва 0,2% от повърхността на океаните, те осигуряват изключително важна екосистема, тъй като приютяват близо четвърт от морските видове.
11 милиона
Толкова тона пластмасови отпадъци се изхвърлят ежегодно в океаните. Според ООН тази цифра може да се удвои до 2030 г. Около 95% от тези отпадъци потъват на морското дъно и се разграждат до микропластмаси, които не могат да бъдат изчистени.
8%
Това е процентът на защитените морски зони или около 28,1 млн км2, според доклад на Програмата на ООН за околната среда, публикуван през 2020 г. Този процент непрекъснато нараства, но все още е далече от целта, поставена от международната общност – 10%. Сред най-извеестните защитени зони е Големият коралов риф покрай североизточния бряг на Австралия.
600 милиона
Това е броят на хората по света, които живеят по крайбрежията. От тях 200 млн се прехранват с морски риболов, според ООН.
Превод Георги Саулов