fbpx

Големите ни компании в Топ 500 на ЦИЕ намаляват, Лукойл Нефтохим с 297% ръст на оборота

Броят на най-големите български компании в Централна и Източна Европа намалява, сочи 16-то годишно проучване на Компанията за кредитно застраховане Кофас за 500-те най-големи компании в Централна и Източна Европа.

Класацията подрежда предприятията по оборот и анализира редица допълнителни фактори, а икономическите резултати служат като индикатор за пазарните тенденции в целия регион.

По думите на управителя на Кофас България, Пламен Димитров, за първи път от три поредни години се наблюдава намаляване на броя на местните компании, включени в класацията. „Това не означава непременно, че има негативна тенденция на местния пазар, но не е и положителна. В началото на 2022 г. имаше огромно повишаване на цените на енергията за бизнеса, както и за крайните потребители в България. Това доведе до драстично увеличение на оборотите за публични и частни компании, опериращи на енергийния пазар, което им помогна да попаднат в класацията. През 2023 г. виждаме тези компании да отпадат и да бъдат заменени от други“, изтъква той.

През 2022 година 31 наши компании са в Топ 500, докато за 2023 са 25. Българската компания на най-предно място е Българският енергиен холдинг 27-мо място, отбелязвайки обаче спад от 9-та позиция през 2022 година. Лукойл Нефтохим е на 44 място, но със забележителен скок от 290-та позиция година по-рано, увеличавайки оборота си с 297%, по данните на класацията. Третата най-добре поставена наша компания е Арубис, на 59 място.

Сред заключенията на експертите е това, че автомобилният сектор се възстановява. Заедно с транспортния сектор успяват да достигат първото място с 16,8% увеличение на оборота и 40,8% увеличение на нетните печалби, поддържани от ръста  на продажбите. Продажбите на автомобили в ЕС се покачват за първи път от 2019 г. Изправени пред предизвикателства, домакинствата и бизнеса през 2023 г. ограничават разходите си за дълготрайни стоки, но не и за превозни средства. Volkswagen Словакия (8-ма) отново е в топ 10. Други високопоставени автомобилни компании също подобряват позициите си, отбелязвайки по-висок оборот в условията на нарастващи цени.

Полската PKN Orlen затвърждава челната си позиция, благодарение на 34% повишаване на оборота, след увеличението от 111% през 2022 г. Сред първите десет в класацията са утвърдени имена като чешката Skoda Auto (2-ра), мултинационалната петролна и газова компания MOL Hungary (3-та), търговецът на дребно Jeronimo Polska (4-та), полската енергийна компания PGE (5-та) и унгарската MVM Energetika(6-та). От тях само унгарските компании регистрират спад в оборота, докато други генерират по-високи приходи от предходната година.

Проучването разкрива нестабилна икономическа среда за най-големите компании в Централна и Източна Европа през 2023 г. Регионът регистрира най-слабия си темп на растеж през този век, като нарастването на БВП достига само 0.7%. След години на устойчивост, бизнесите в региона са изправени пред значителни предизвикателства като висока инфлация, ограничено търсене, нарастващи разходи и геополитическо напрежение. Тази тенденция продължава и през 2024 г., въпреки че вътрешното търсене се възстановява до голяма степен и инфлацията се понижава до по-ниско ниво.

Експертите посочват, че само половината от страните от региона успяват да постигнат увеличение на оборота сред 500-те компании, разкривайки различия в икономическите резултати. „Регионът на ЦИЕ беше изправен пред безпрецедентни икономически предизвикателства през 2023 г., заради висока инфлация и отслабено потребителско търсене, което засяга дори най-големите компании“, отбеляза Ярослав Яворски, главен изпълнителен директор на Кофас за Централна и Източна Европа. Въпреки тези пречки, много компании успяват да запазят оборота си, демонстрирайки устойчивост в нестабилна среда. Общият оборот на всичките 500 компании се е увеличил с 2,5%, достигайки сума от 1,1 трилиона евро.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"