fbpx

Готови ли сте да купите електроавтомобил на части, който да си сглобите?

Кола без книжка, доставена в кашони, която може да бъде сглобена за един миг… не, това не е научна фантастика. Вдъхновен от модела на Ikea, един шведски стартъп разработи такъв мини комплект за сглобяване на кола. Сега той се опитва да убеди Stellantis да го пусне на пазара във Франция, като автопроизводителят може да направи това на вълната на успеха на своя електрически Citroën Ami, разказва capital.fr.

Играчка или революция на четирите колела? След сглобяемите къщи и мебели, вече може да очаквате доставката на автомобили, които могат да бъдат сглобени бързо, само като се следват прости упътвания. Това може да предизвиква усмивки у някои, но не е фантазия, поне не за Stellantis. Автопроизводителят приема много сериозно проекта на шведската фирма и обмисля създаването на съвместно предприятие за производството на малък автомобил, който може да се доставя… в кашони. Тук не говорим за гиганта Ikea, а по-скоро за негов сънародник, който също е вдъхновен от принципа за доставка на продукта в комплекти за сглобяване.

Приел наименованието Luvly, този стартъп планира да разработи „O“, един електрически микроавтомобил. Все още на концептуален етап, този модел четириколка (автомобил, за чието управление не е необходима шофоьорска книжка) може да измине автономно 100 километра, а времето за изчакване за зареждане ще бъде намалено, благодарение на батерия, съставена от два отделни модула, които се свалят и се зареждат вкъщи за час време. Характеристиките му включват още максимална скорост от 90 км/ч, двуместна кабина и 267-литров багажник. Общото му тегло е под 400 кг благодарение на използването на алуминиеви тръби и купе изработено от композитни панели тип сандвич, които осигуряват надеждна защита на пътниците.

Сглобяем електроавтомобил за 10 000 евро

Този Luvly „O“ е проектиран да бъде лек и енергийно ефективен. Но основното му предимство е, че благодарение на лесното му сглобяване, той може да се изработва от всеки производител на два етапа: частите първо се произвеждат в централния завод, след което се изпращат под формата на опаковани комплекти, които да бъдат монтирани в местни работилници, намиращи се възможно най-близо до потребителите. След получаването му, комплектът може дори да бъде сглобен в някой автосервиз или направо в къщата на клиента. Така ще може да се увеличи броят на продадените автомобили, което ще смъкне крайната им цена под 10 000 евро, според прогнозите на Luvly. Във всеки случай това е достатъчно, за да събуди интереса на Stellantis, след успеха на Citroën Ami през 2020 г. и след появата на пазара на Fiat Topolino и Opel Rocks Electric, за чието управление не е необходима книжка.

Според британската медия Zag Daily, Stellantis е започнала търговски преговори за подписване на едногодишно споразумение. Неговата цел е през това време компанията да прецени дали разработването на тази технология за малки градски автомобили е подходяща за нея. Засега подробности за него не се съобщават, но същевременно основаната през 2015 г. в Стокхолм фирма Luvly, която търси доверие и финансиране, го представя като повратна точка в своето развитие: „ние вярваме, че нашата технология има потенциала да революционизира начина, по който се проектират и произвеждат автомобилите.“ В момента стартъпът е в процес на набиране на капитал от 5 милиона евро, за да ускори развитието си и да индустриализира модела си.

Потенциалът е налице. Остава да видим дали Stellantis ще заложи на тази технология, за да създаде ново поколение градски автомобили, които са икономични, достъпни и икономически жизнеспособни, докато конкуренцията, като Toyota с нейния FT-Me, също гледа в тази посока.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"