Ново глобално проучване на International Workplace Group (IWG) и инженерната консултантска компания Arup показва, че компаниите, които дават възможност на служителите си да използват локални работни пространства и офиси като част от своя хибриден работен модел, биха могли да повишат производителността на служителите си с 11% през следващите пет години.
Резултатът съчетава изследване на Националното бюро за икономически изследвания, което разглежда колко време, спестено от пътуване до работа, се пренасочва към работа, и проучване на Economist Impact за времето, загубено поради разсейване при работа от централен офис в САЩ. Тези констатации се основават на предишни академични изследвания на специалисти като професор Никълъс Блум от Станфордския университет, които подчертават, че хибридната работа е повишила производителността с 3-4%.
Хибридната работа може да добави до 566 милиарда долара към американската икономика до 2045 г. – еквивалентно на цялата брутна добавена стойност на Остин, Тексас, чрез повишена производителност, намалено текучество, разходи за подмяна и разходи за портфолио. В Обединеното кралство производителността може да се увеличи с 12%, допринасяйки с 24 милиарда паунда БДС за икономиката всяка година, като това въздействие ще се увеличи до 46 милиарда паунда до 2045 г., което се равнява на приноса на град Лийдс.
Хибридната работа – повишаване на производителността и спестяване на икономиките на милиарди годишно
Това 11% увеличение на производителността се дължи на по-малкото пътуване до работа, като служителите се възползват от допълнително време за по-добър фокус и по-малко разсейване, като в крайна сметка прекарват до 40% от спестеното време в допълнителна работа. Процентът на служителите, които отчитат нивата си на производителност като „отлични“ в гъвкави работни пространства, е с 67% по-висок от тези, които работят от вкъщи.
По-продуктивното използване на времето може да има значително въздействие върху бизнеса и икономиката. Ако служителите прекарват половината от времето си в местни гъвкави работни пространства или офиси, постигайки по-добра концентрация и спестявайки време за пътуване до работа, това би могло да отключи 170 допълнителни продуктивни часа на човек всяка година. Това се равнява на 42 милиарда долара годишна БДС в рамките на пет години, която ще нарасне до 109 милиарда долара до 2045 г. Само чрез използване на гъвкаво работно пространство „от време на време“, компании с предимно дистанционен модел биха могли да намалят разходите си с 5 милиарда долара годишно до 2030 г.
Хибридната работа е от съществено значение и за задържането на кадри. Гъвкавите схеми на работа могат да намалят процента на доброволно текучество с до 20%; в САЩ това би могло да донесе 22 милиарда долара годишни икономии до 2030 г. и 45 милиарда долара до 2045 г. Тези прогнозирани спестявания произтичат от по-ниските разходи за набиране на персонал и обучение, като служителите са три пъти по-склонни да останат на позиции, където могат да избират гъвкави варианти за работа.
Работниците също така имат ползи от възможността да работят по-близо до дома си и да имат достъп до работни пространства на местно ниво. Премахването на необходимостта от пътуване до работа води до значителни спестявания за служителите – американските работници могат да спестят до 30 332 долара годишно, ако преминат от ежедневно пътуване до центъра на града към работа на местно ниво четири дни в седмицата.
Компаниите, които се насочват към местни хъбове или абонамент за споделени работни пространства, могат да намалят разходите си за офиси с 55%, спестявайки на американския бизнес до 122 милиарда долара до 2045 г.
Чрез въвеждането на хибридни работни и гъвкави офис пространства, бизнесът може значително да намали разходите си за недвижими имоти и режийни разходи, като същевременно осигурява достъп до по-висококачествени работни пространства на част от цената на традиционните дългосрочни договори за наем.
Според проучването, компаниите, които прехвърлят всичките си портфолиа в квартални центрове или предоставят абонамент за споделени работни пространства на своите служители, вместо пространство в централни офиси, се очаква да намалят разходите си за недвижими имоти с 55% в САЩ. В по-широк мащаб американските компании биха могли колективно да спестят до 58 милиарда долара годишно до 2030 г. и 122 милиарда долара годишно до 2045 г., като се преместят към по-малко централизирани локации или използват гъвкави абонаменти в работни пространства.