Рейтинговата агенция Moody’s понижи суверенния кредитен рейтинг на САЩ поради опасения относно нарастващия дълг на страната от 36 трилиона долара. Това решение може да усложни усилията на президента Доналд Тръмп за намаляване на данъците и да предизвика вълни на световните пазари, изтъква Ройтерс.
Moody’s за първи път даде на Съединените щати безупречния рейтинг „Aaa“ през 1919 г. и е последната от трите големи кредитни агенции, които го понижиха. Понижаването на рейтинга с една степен до „Aa1“ следва промяната през 2023 г. в перспективата на агенцията за суверенния дълг поради по-големи фискални дефицити и по-високи лихвени плащания.
„Последващите администрации на САЩ и Конгресът не успяха да се споразумеят за мерки за обръщане на тенденцията на големи годишни фискални дефицити и нарастващи лихвени разходи“, заявяват от Moody’s, променяйки перспективата си за САЩ от „отрицателна“ на „стабилна“.
Съобщението предизвика критики от хора, близки до Тръмп. Стивън Мур, бивш старши икономически съветник на Тръмп и икономист във фондация „Heritage“, нарече хода „скандален“. „Ако една държавна облигация, подкрепена от САЩ, не е актив с троен АА рейтинг, тогава какво е?“, коментира той пред Ройтерс.
Директорът по комуникациите на Белия дом Стивън Чунг реагира на понижаването на рейтинга чрез публикация в социалните мрежи, като отправи критики към икономиста на Moody’s Марк Занди. Той нарече Занди политически опонент на Тръмп. Занди е главен икономист в Moody’s Analytics, отделна организация от агенцията за кредитен рейтинг Moody’s.
След завръщането си в Белия дом на 20 януари, Тръмп заяви, че ще балансира бюджета, докато министърът на финансите му Скот Бесент многократно е заявявал, че настоящата администрация се стреми да намали разходите за финансиране на правителството на САЩ. Но опитите на администрацията да увеличи приходите и да намали разходите досега не успяват да убедят инвеститорите.
Опитите на Тръмп да намали разходите чрез Министерството на правителствената ефективност на Илон Мъск се провалиха. А опитите за увеличаване на приходите чрез тарифи предизвикаха опасения за търговска война и глобално забавяне, разтърсвайки пазарите. Ако не бъдат контролирани, подобни опасения биха могли да предизвикат срив на пазара на облигации и да попречат на способността на администрацията да следва своята програма.
Понижаването на рейтинга, което идва след затварянето на пазара, повиши доходността по държавните облигации, а анализаторите казват, че това може да даде пауза на инвеститорите, когато пазарите се отворят отново за редовна търговия в понеделник.
„Това по същество допълва доказателствата, че Съединените щати имат твърде много дълг“, посочва Дарел Дъфи, професор по финанси в Станфорд, който преди това е бил в борда на Moody’s. „Конгресът просто ще трябва да се дисциплинира, или да получи повече приходи, или да харчи по-малко“, допълва той
Тръмп настоява законодателите в контролирания от републиканците Конгрес да приемат законопроект, удължаващ данъчните облекчения от 2017 г., които бяха неговото емблематично законодателно постижение по време на първия му мандат – ход, който според безпартийни анализатори ще добави трилиони към дълга на федералното правителство.
Понижаването на рейтинга идва, след като законопроектът за данъци не успя да преодолее ключово процедурно препятствие в петък, тъй като твърдолинейните републиканци, изискващи по-дълбоки съкращения на разходите, блокираха мярката в рядък политически неуспех за републиканския президент в Конгреса.
Moody’s заявява, че е малко вероятно разглежданите фискални предложения да доведат до устойчиво, многогодишно намаляване на дефицитите и прогнозира, че тежестта на федералния дълг ще се увеличи до около 134% от БВП до 2035 г., в сравнение с 98% през 2024 г.
„Понижаването на кредитния рейтинг на Съединените щати от Moody’s трябва да бъде зов за събуждане за Тръмп и републиканците в Конгреса да прекратят безразсъдното си преследване на данъчните раздавания за намаляване на дефицита. За съжаление, аз не храня надежди“, заявява лидерът на демократите в Сената Чък Шумер.
Настоящото понижаването следва понижаването на рейтинга от конкурента Fitch, който през август 2023 г. също намали суверенния рейтинг на САЩ с едно ниво, позовавайки се на очаквано фискално влошаване и многократни преговори за тавана на дълга, които заплашват способността на правителството да плаща сметките си. Fitch беше втората голяма рейтингова агенция, която отне на Съединените щати най-високия им троен А рейтинг, след като Standard & Poor’s направи това след кризата с тавана на дълга през 2011 г.