Публикуваме част от разговора на члена на УС на ЕЦБ Пиеро Чиполоне с членовете на Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент по темата за цифровото евро. В последните дни в България се появи груба дезинформация по отношение на дигиталното евро, целяща вероятно да насади някакъв страх и несигурност сред обществото. Затова информацията и коментарите, които дава Чиполоне са важни за изясняване на реалния контекст по мотивите за приемане на цифровото евро и дейностите, които се извършват във връзка с това…
Има много убедителни аргументи в полза на въвеждането на цифрово евро и според мен всички те се свеждат до един основен принцип: укрепване на стратегическата автономия на Европа, изтъква в началото на разговора Чиполоне и отбелязва, че ще акцентира на това какво означава на практика стратегическата автономия в ежедневните плащания, разглеждайки както ключовата роля на парите в брой, така и предимствата на цифровото евро.
…
Плащанията на дребно стават все по-дигитални. Потребителите все повече избират да използват цифрови средства за плащане в магазините и правят все повече покупки онлайн. Въпреки това значителна част от тези транзакции зависят от неевропейски доставчици. Днес хората в 13 страни от еврозоната разчитат единствено на международни картови схеми или мобилни решения за плащания в магазина. И дори там, където съществуват национални картови схеми, те разчитат на ко-баджинг с международни картови схеми, за да позволят трансгранични плащания в рамките на еврозоната. В не толкова далечно бъдеще това може да се развие в зависимост от други частни средства за плащане, например чуждестранни стабилни монети.
Прекомерното разчитане на чуждестранни доставчици подкопава нашата устойчивост и компрометира нашия паричен суверенитет. Той също така подчертава спешната нужда от цифрово евро. Бездействието не само ще ни изложи на значителни рискове, но и ще ни лиши от страхотна възможност.
Въпреки бързата цифровизация на плащанията на дребно, парите в брой остават крайъгълен камък на европейската финансова система и в момента са единственото ни суверенно средство за плащане. Продължаващото силно търсене на пари в брой подчертава важността да се гарантира, че той остава удобно, сигурно и универсално прието средство за плащане и съхраняване на стойност.
Паричните средства осигуряват финансово приобщаване, но също така играят решаваща роля за поддържане на устойчивостта на нашите платежни системи и икономики. По време на криза, например по време на кибератаки или прекъсване на захранването, парите в брой осигуряват надеждна резервна опция. Видяхме това и по време на природните бедствия, които засегнаха части от еврозоната през последната година.
На този фон Евросистемата е напълно ангажирана да гарантира, че парите в брой остават широко достъпно и прието средство за плащане за всички в Европа. Въведохме цялостна стратегия за пари и преработваме евробанкнотите, за да ги направим годни за бъдещето.
Освен това ЕЦБ силно приветства предложения регламент, уреждащ статута на законно платежно средство на евробанкнотите и монетите. Както обяснихме в нашето становище, регламентът трябва ясно да забранява ex ante едностранно изключване на пари в брой от търговци на дребно или доставчици на услуги. Тя следва също така да гарантира, че държавите-членки ще държат банковия сектор отговорен за предоставянето на основни касови услуги както на частни, така и на корпоративни клиенти, осигурявайки добър достъп до съоръжения за теглене и депозиране на евро в брой в цялата еврозона.
…
Нарастващото предпочитание към цифровите плащания означава, че приемането и наличието на пари в брой вече не са достатъчни, за да покрият нарастващ дял от случаите на употреба. Например онлайн пазаруването представлява повече от една трета от нашите транзакции на дребно, но парите в брой не могат да се използват онлайн и често не е възможно да се плати чрез европейска платежна услуга, което означава, че трябва да разчитаме на неевропейски платежни системи. Това е структурна слабост, която трябва да преодолеем.
Европа не може да си позволи да разчита прекомерно на решения за чуждестранни плащания. Това ни прави зависими от добротата на непознати в контекста на повишено геополитическо напрежение. Неотложността от запазване на нашата автономност в отбраната и енергетиката вече е пределно ясна. Но осигуряването на автономност за основни услуги като ежедневните плащания е също толкова спешно. Без него ние сме уязвими от геополитически заплахи и рискуваме да загубим монетарния си суверенитет. Последните международни събития подчертават тези рискове.
Междувременно нашата зависимост от чуждестранни доставчици на плащания отслабва икономическия ни потенциал и способността ни да се конкурираме. Поради фрагментирания пазар на плащания, европейските доставчици на платежни услуги често нямат достатъчно мащаб, за да предложат услугите си в целия ЕС. Това е в полза на неевропейските доставчици, които могат да предложат услугите си на европейско и дори международно ниво.
…
Данните показват, че вътрешните картови схеми губят пазарен дял в цяла Европа, докато международните схеми налагат високи такси на европейските банки и търговци. А нарастващата популярност на дигиталните портфейли като PayPal или Apple Pay излага европейските банки на по-нататъшно изтичане на такси и данни.
Съвсем наскоро мерките, предприети от новата администрация на САЩ за насърчаване на криптоактиви и стабилни монети, обезпечени с щатски долари, пораждат опасения за финансовата стабилност и стратегическата автономия на Европа.
…
Изправени пред тези предизвикателства, ние се нуждаем от публично-частно партньорство, за да запазим своя суверенитет. Цифровото евро – като суверенно европейско платежно средство, основано на законодателството на ЕС – ще бъде крайъгълният камък на това партньорство. Това би гарантирало, че еврозоната запазва контрола върху финансовото си бъдеще. Чрез предлагането на сигурна и универсално приета опция за цифрово плащане, която би била подходяща за всички случаи на употреба – и най-важното, при европейско управление – това би намалило нашата зависимост от чуждестранни доставчици. И това би ограничило потенциала стабилните монети в чуждестранна валута да се превърнат в общо средство за размяна в рамките на еврозоната.
Цифровото евро ще предостави на европейските потребители лесна и безопасна опция за цифрово плащане, безплатна за основна употреба, която покрива всичките им нужди за плащане навсякъде в еврозоната, като същевременно гарантира тяхната поверителност. Освен това ще защити европейските търговци от прекомерни такси, налагани от международни картови схеми, и ще ги постави в по-силна позиция да договарят такси с тези схеми. Освен това цифровото евро може да се използва офлайн, което прави нашите ежедневни плащания по-устойчиви, тъй като както потребителите, така и търговците ще могат да използват цифровото евро без мрежова връзка. И което е важно, цифровото евро би позволило на европейските доставчици на платежни услуги да работят отново автономно.
Дигиталното евро няма да се конкурира с частни инициативи. Вместо това ще използва синергии и ще даде възможност на частните инициативи да се разрастват по-лесно в целия ЕС. Това би помогнало за преодоляване на препятствията, довели до настоящата фрагментация.
…
Правната рамка е от решаващо значение за оформянето на начина, по който функционира цифровото евро, включително неговия статут на законно платежно средство и как се защитава поверителността. Успоредно с това проектът за цифрово евро напредва по график и сме към края на подготвителната фаза. Заедно с участниците на пазара работим върху правилника за цифрово евро – единен набор от правила, стандарти и процедури за цифрови плащания в евро.
…
От жизненоважно значение е цифровото евро да гарантира стабилността на финансовата система – чухме вашите опасения по тази тема и това е един от нашите ключови приоритети. В момента разработваме методологията, която изгражда солидна аналитична база за определяне на лимита за притежаване на цифрово евро. Тази методология се основава на трите стълба, посочени в проектозакона – използваемост, парична политика и финансова стабилност. Ние се основаваме на обратната връзка, която получихме от всички заинтересовани страни на пазара, и се стремим да публикуваме резултатите през лятото. Предварителните констатации вече показват, че използването на цифровото евро за ежедневни плащания няма да навреди на финансовата стабилност, банковия надзор или паричната политика.
Като продължение на този разговор, ЕЦБ публикува писмо, изпратено днес от Чиполоне до Орор Лалук, която е председател на Комисията по икономически и парични въпроси към ЕП. С него се информира за дейността на Групата за разработване на единен набор от правила, стандарти и процедури за цифрови плащания в евро. От писвмото става ясно, че нов доклад за напредъка на работата на групата ще бъде споделен през третото тримесечие на 2025 г.
Пиеро Чиполоне специално отбелязва, че проектът на правилник ще бъде достатъчно гъвкав, за да поеме всички бъдещи корекции, произтичащи от измененията, които съзаконодателите могат да направят в проекта за регламент. Управителният съвет на ЕЦБ ще реши дали да издаде цифрово евро едва след приемането на съответния законодателен акт, подчертава още Чиполоне.