fbpx

Икономическите страхове подхранват подкрепа за враждебни действия, показва глобално проучване

Икономическите страхове са ескалирали в недоволство сред 60% от хората, като мнозина вярват, че враждебни действия като насилието могат да бъдат необходими, за да се постигне промяна. Това сочи глобално проучване на комуникационната фирма Edelman, цитирано от Ройтерс и огласено в навечерието на откриващия се днес икономически форум в Давос.

Проучването сред 33 000 респонденти в 28 държави показа сериозни нива на недоверие в правителството и бизнеса, като много респонденти ги разглеждат като обслужващи тесните интереси на богатите, докато обикновените хора са оставени сами да се справят.

Четирима от всеки 10 респонденти одобряват враждебни действия за постигане на промяна, включително насилие или заплахи, онлайн атаки, умишлено разпространяване на дезинформация и увреждане на имущество, показва проучването. Сред респондентите на възраст от 18 до 34 години подкрепата за враждебни действия е още по-висока – 53%.

Резултатите са „дълбоки“, изтъква изпълнителният директор на фирмата Ричард Еделман. „Сега наблюдаваме плъзгане за 10-годишен период от страхове, към поляризация и към недоволство“, тъй като обществеността става все по-загрижена за разходите за живот и сигурността на работата, свързани с изкуствения интелект, коментира той.

Недоволството произтича от липсата на надежда за следващото поколение, класовите разделения между хората с ниски и високи доходи, недоверието в лидерите, включително държавни служители, бизнес ръководители и журналисти, и объркване относно достоверната информация, показва проучването.

В западните демокрации перспективите на респондентите за това, че техните страни ще бъдат по-добри за следващото поколение, са спаднали до сериозно ниски нива от 9% във Франция, 17% в Обединеното кралство и 30% в САЩ, установи проучването.

Връщането от общество, основано на недоволство, ще изисква междуинституционално усилие за справяне с проблеми като целостта на информацията, достъпността, устойчивостта и бъдещето на ИИ“, посочва Еделман.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"