fbpx

Икономиката на Китай с ръст от 4,8% въпреки новата Ковид вълна

Въпреки здравните ограничения в Шанхай и в много други райони на страната и съответните последствия, които те оказват върху икономическата активност, Китай обяви значителен ръст за първото тримесечие – 4,8% на годишна база.

Китайската икономика е изправена прид „сериозни предизвикателства“, призна все пак висш представител на властта по време на пресконференция. Въпреки че винаги се поставят под съмнение, официалните данни за БВП на Китай са обект на внимателно разглеждане като се има предвид тежестта на страната в световната иконмика, изтъква Capital.fr.

Това покачване не представлява изненада. Група анализатори, попитани от AFP, бяха прогнозирали по-умерен ръст – 4,3%. През четвъртото тримесечие на 2021 г. БВП на страната се увеличи с 4% на годишна база. „Икономиката се сблъсква с множество трудности, породени от все по-трудната и сложна международна конюнктура и от честите епидемични взривове“ в Китай, заявява Фи Лингуи, висш служител в Националното статистическо бюро. От тримесечие на тримесечие темпът на нарастване на азиатския икономически гигант е само 1,3%, който е по-нисък от този за периода октомври-декември – 1,6%.

Китай, който от две години успешно се справя с епидемията от Ковид на своята територия, отбеляза през последния месец най-голям скок на заболелите през целия срок на падемията. Няколко десетки милиона китайци бяха карантинирани в технологичната столица Шънджън (в южната част на страната), а все още под карантина са в североизточната част, където е люлката на автомобилната промишленост, също както и в икономическата столица Шанхай. За разлика от много страни, които решиха да провеждат политика на съжителство с вируса и премахнаха ограниченията, Китай продължава да следва политиката си на „нулев Ковид“.

Мерките се отразяват тежко на транспорта и на снабдителните вериги и доведоха до спирането на множество предприятия. Тези трудности се прибавят към другите, които през последните месеци тегнат върху китайската икономика: слабо потребление, затягане на регулациите в някои сектори като недвижимите имоти и технологиите, несигурността, свързана с войната в Украйна. През март продажбите на дребно, основният показател за разходите на домакинствата, спаднаха с 3,5% на годишна база, след неочаквания ръст през януари-февруари (общо 6,7%), които бяха единствените публикувани по това време данни.

От своя страна промишлената продукция се увеличи през последния месец с 5% на годишна база срещу 7,5% през първите два месеца на годината. Безработицата нарастна с 5,8%. Това е показател, който строго се следи от властите и се изчислява само сред градското население. Тя достигна рекордното си равнище от 6,2% през февруари 2020 г. в разгара на епидемията, след което започна да спада.

Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"