fbpx

Икономисти сравняват пасивността на кабинета за еврозоната с решения на Луканов и Виденов

Изтъкнати наши икономисти и общественици, сред които Красен Станчев, Георги Ганев, Тихомир Безлов, Юлиан Войнов, Евгений Кънев, Маринела Петрова и други, са се подписали под петиция с призив към кабинета да поиска извънреден конвергентен доклад за определяне дата за влизането ни в еврозоната. Припомняме, по все по-неясни причини кабинетът Желязков се прави това. Публикуваме пълният текст на петицията (болдовете са на авторите й):

Водени от нашата дълбока загриженост за бъдещето на икономическото и финансово развитие, категорично заявяваме, че отлагането на искането за изготвяне на извънреден Конвергентен доклад ще отложи за неопределено време въвеждането на единната валута у нас. С това безпринципно решение гражданите, фирмите и инвеститорите в България ще бъдат неоправдано изложени на редица явни и неявни рискове.

Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на фискалната и финансовата дисциплина при недостатъчно укрепнали независими, регулаторни и съдебни институции.

Като логическа последица виждаме висока вероятност от последващо политическо решение за изоставяне на фиксирания валутен курс на лева към еврото, с което ще се преустанови функционирането на валутния борд и екзистенциално ще се застраши стабилността на парично-финансовата и социалната система.

Подчертаваме, че отлагането на искането на Извънреден конвергентен доклад за неопределено време, съчетано с ескалация на политическата демагогия, ще има катастрофални последици за макроикономическата, финансовата и социалната стабилност у нас и няма да остане скрита за инвеститорите: местни и чуждестранни. По социален и макроикономически ефект такава стъпка бихме я сравнили с решението за обявяване на мораториум по плащанията по външния дълг от Правителството на Луканов през 1990 г. и решенията на правителството на Жан Виденов, довели до безпрецедентна хиперинфлация, валутна и банкова криза през 1996-1997, сринала заплатите и пенсиите до едноцифрени стойности и обезценила всички спестявания на цяло поколение.

България няма нужда от неоправдани социални експерименти. Тя има нужда от смели решения, които да върнат инвеститорите и оптимизма в домакинствата и бизнеса. Призоваваме за фискална и финансова отговорност на управляващите и парламентарно-представените партии, която да се прояви в спешно приемане на изпълним и реалистичен държавен бюджет с дефицит до 3%, включително ревизия на поетите не покрити с приходи социални ангажименти за увеличение на разходите за персонал в публичния сектор. Призоваваме за подаване на искане до Европейската комисия за изготвяне на извънреден Конвергентен доклад не по късно от края на месец февруари.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"