Министърът на енергетиката на Италия Джилберто Пичето Фратин е поискал Европейският съюз да определи нов таван за цените на газа при извънредни ситуации, съобщава Ройтерс. Страховете от енергиен шок се увеличават, изтъква агенцията, след като Украйна отказа да поднови споразумението за транзит на газ с Русия.
Съществуващата горна граница на цените на ЕС изтича в края на този месец и се прилага само ако европейските цени на газа надвишават 180 евро за мегаватчас, ниво, което не е достигано от първите дни на конфликта Русия-Украина.
„Мисля, че в този момент ЕС трябва да поднови тавана на цените – и ние го поискахме – но не на 180 евро, сега трябва да бъде определен на 50 или 60 евро“, посочва италианският министър, цитиран от Ройтерс. По думите му това ще спре чисто финансовите транзакции, които нямат нищо общо със суровината, а натоварват домакинствата и бизнеса.
Референтният договор за газ за предния месец в холандския хъб TTF се повиши с 0,4 евро до 50,17 евро за мегаватчас в 1334 GMT, най-високото ниво от повече от година, според данни на LSEG. Спирането на руските газови потоци и по-студеното от средните нива време може да доведе цената до 84 евро, се казва в доклад на Goldman Sachs.
В същото време министърът на енергетиката на Италия изтъква, че страната му има достатъчно запаси от газ, за да гарантира, че няма да има прекъсвания през следващите два месеца. Италия постепенно увеличи капацитета за внос на втечнен природен газ от 2022 г. като част от плановете за замяна на руските доставки.
С нов плаващ терминал, който трябва да започне търговски операции в началото на април, Италия очаква да може да внася до 28 милиарда кубични метра втечнен природен газ годишно, същото количество, което получава по тръбопровод от Русия през 2021 г. Общото търсене на газ за страната се оценява на около 61 милиарда кубически метра за миналата година, като Алжир и скандинавските страни са сред основните доставчици.