Мерките за справяне с емисиите на метан често са много рентабилни и биха могли да донесат допълнителни 100 милиарда кубически метра газ на пазара през 2024 г., показва Global Tracker на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Авторите на проучването изтъкват, че емисиите на метан от изкопаеми горива остават на упорито високи нива, като отбелязват, че усилията за засилване на събирането на данни и наблюдението на изтичането на метан напредват.
Global Methane Tracker 2025 представя най-новите оценки на МАЕ за емисиите в целия сектор, базирани на най-новите данни от спътници и измервателни кампании, и разглежда различните варианти за намаляване на емисиите, заедно със свързаните с тях разходи. Намаляването на емисиите на метан е ключова възможност за намаляване на глобалното затопляне в краткосрочен план във време, когато температурите в световен мащаб достигат рекордни нива в продължение на две поредни години.
„Справянето с изтичането на метан предлага двоен дивидент: облекчава натиска върху ограничените пазари на газ в много части на света, повишава енергийната сигурност и едновременно с това намалява емисиите“, посочва изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. Той отбелязва обаче, че последните данни показват, че прилагането на мерките за метан продължава да не отговаря на амбициите.
Секторът на изкопаемите горива представлява близо една трета от световните емисии на метан от човешката дейност днес. Според доклада рекордното световно производство на петрол, газ и въглища – заедно с ограничените усилия за смекчаване до момента – са поддържали емисиите на метан от енергийния сектор в световен мащаб над 120 милиона тона годишно.
Оценката на МАЕ е значително по-висока от нивата, прогнозирани от официалните доклади, но прозрачността на данните се подобрява. В момента в орбита има повече от 25 спътника, които могат да предоставят жизненоважна информация. Много големите течове от нефтени и газови съоръжения, открити от спътници, са достигнали рекордно високо ниво през 2024 г.
Нов анализ в тазгодишния брой на Tracker също така установява, че изоставените нефтени и газови кладенци и въглищните мини заедно са допринесли за около 8 милиона тона за глобалните емисии на метан миналата година. Взети заедно, тези източници биха били четвъртият по големина източник на метан от изкопаеми горива в света.
Според доклада около 70% от годишните емисии на метан от енергийния сектор биха могли да бъдат избегнати със съществуващите технологии. Междувременно значителен дял от мерките за намаляване биха могли да се изплатят в рамките на една година, тъй като уловеният газ може да бъде препродаден.
Анализът установява огромен диапазон в интензитета на емисиите на метан в различните страни и компании, като най-добрите превъзхождат най-лошите 100 пъти. Повишаването на осведомеността и разпространението на леснодостъпни най-добри практики са от съществено значение за намаляване на тази разлика, отбелязва се в доклада.
Според нов анализ, публикуван в актуализацията на Tracker, настоящите ангажименти за метан от компании и държави покриват 80% от световното производство на нефт и газ. В момента обаче само около 5% от световното производство на петрол и газ отговаря на стандарт за почти нулеви емисии на метан.
Изследването установява, че справянето с емисиите на метан би подобрило енергийната сигурност чрез създаване на допълнителни доставки на природен газ. Намаляването на емисиите на метан би могло да осигури около 100 милиарда кубически метра природен газ на пазарите през 2024 г., което се равнява на общия износ на газ на Норвегия. Допълнителни 150 милиарда кубически метра природен газ се изгарят във факел всяка година в световен мащаб, като по-голямата част от него е част от рутинните практики и може да бъде избегнато.
Въз основа на днешните политики, внедряването на целенасочени решения за смекчаване на емисиите на метан в сектора на изкопаемите горива би предотвратило покачване на глобалните температури с приблизително 0,1 °C до 2050 г. Това е сравнимо с елиминирането на всички емисии на въглероден диоксид от тежката промишленост в световен мащаб.