fbpx

Изкуственият интелект надува здраво сметката за ток на американците

Американските доставчици на електроенергия настояват за увеличение на цените с общо 29 милиарда долара за 2025 г. Причината е драстичното нарастване на потреблението на електроенергия от дейта центровете, захранващи изкуствения интелект. Тази инфлация на цените на енергията ще се отрази тежко на американските домакинства, изтъква статия на rfi.fr.

Консумацията на електроенергия в Съединените щати преживява безпрецедентен ръст. Причината за това са инфраструктурите, захранващи изкуствения интелект, като например известните езикови модели от типа ChatGPT. Според PowerLines, организация, която защитава достъпността до енергията, търсенето на електроенергия за първата половина на 2025 г. е достигнало 29 милиарда долара, което е увеличение със 142% в сравнение с миналата година. Зад тези потресаващи цифри се крие една техническа реалност: всеки въпрос, зададен на един изкуствен интелект, се обработва в огромни дейта центрове, които консумират до десет пъти повече електроенергия, отколкото едно просто търсене в Google. Тези центрове имат потребление, еквивалентно на това на Франция за една година, а то може да се увеличи два пъти до 2030 г. Само на Съединените щати се пада половината от този световен енергиен ръст.

Потребителите плащат сметката на високотехнологичните гиганти

Този скок в търсенето няма да остане без последствия за американските домакинства. Разходите на мрежата PJM, най-голямата в страната, са се увеличили с 9,4 милиарда долара за една година, което се дължи на центровете за данни. В резултат на което сметките за ток на 67 милиона американци са се увеличили с 20% до 30%. Но защо високотехнологичните компании, като Amazon, Google, Meta, Microsoft, не поемат тези разходи? В действителност контрактите между доставчиците и технологичните компании често се договарят тайно, извън рамките на публичното регулиране. За да привлекат тези фирми, някои щати дори предлагат значителни предимства, оставяйки обикновените потребители да поемат голяма част от сметката, без дори да бъдат информирани за това.

Изправени пред кризата, някои щати се опитват да реагират

Някои местни власти започват да предприемат мерки. Такъв е случаят с Охайо, който вече изисква центровете за данни да плащат 85% от прогнозното си потребление, дори ако използват по-малко енергия. Опит за възстановяване на баланса в една тревожна социална ситуация: близо 80 милиона американци изпитват затруднения с плащането на сметките си за енергия, до степен да се налага да се откажат от храна или медицински грижи.

Като се има предвид, че се очаква енергийната инфлация да стигне от 15% до 40% през следващите години, американските регулатори са изправени пред голямо предизвикателството: намиране на баланс между икономическата привлекателност и защитата на гражданите. Защото, макар че изкуственият интелект преобразява света, неговата енергийна цена е съвсем реална, и вече – прекалено висока за милиони американци.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"